موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

سفینه فضایی سایوز ام.اس-9 سرانجام پس از سفر پرماجرا و پردردسر 197 روزه در ساعت 0502 روز امروز (بوقت گرینویچ) در بیابان های پر از برف قزاقستان فرود آمد. مرکز هدایت پرواز از لحظه خداحافظی فضانوردان در ایستگاه فضایی تا دقایقی بعد از فرود، بطور مستقیم و لحظه به لحظه، بازگشت فضانوردان را نشان می داد. پس از نشستن سایوز، اعضای گروه نجات با باز کردن دریچه بالایی ناو، به سراغ فضانوردان رفتند. نخست سرگئی پروکوپیف، فرمانده سفینه را بیرون آوردند. بعد از قرار دادن او روی صندلی مخصوص و معاینه، سراغ سرنا آنیون چنسلور فضانورد آمریکایی رفتند که چند روز قبل گزارش لخته شدن خون در شاهرگش گزارش شده بود. ظاهرا بیرون آوردن او دشوار بود و با زحمت انجام دادند. 

ادامه خبر


حرف های بی ادبانه نماینده سراوان و رفتار خارج از نزاکت او این روز ها در دنیای مجازی مورد توجه قرار گرفته است . در این باره باید به چند نکته توجه کرد:

1-      اینگونه رفتار و ادبیات نه جای تعجب دارد و نه برای اولین بار دیده شده است. ماشاالله این مملکت سال هاست بی ادبی مسئولانش به یک مورد و دو مورد ختم نمی شود و وزیر و وکیل و مدیرش همین تربیت را دارند و مردم سال هاست که چنین "سخنان گهرباری" را شاهدند و توقعی هم بیشتر از این از این جماعت ندارند.

2-      برخی تلاش می کنند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و رفتار کارمند آن اداره با نماینده سراوان را به لباس بلوچی نماینده ربط دهند و آن را شیوه برخورد عمومی با این قوم جلوه دهند. رفتار با او هیچ ربطی به لباس و نژاد این نماینده نداشت. اتفاقا نظر اکثر مردم ایران نسبت به قوم بلوچ مثبت است و بر خلاف گفته های این جماعت فرصت طلب که می خواهند تعبیر و تفسیر های جاهلانه خود را به عنوان سند جا بزنند, مردم ایران به قوم غیور و ارزشمند بلوچ, به عنوان قومی اصیل, شریف اما محروم و ظلم دیده نگاه می کنند.

3-      رفتار کارمند با او,هم نمونه ای از رفتار عادی کارمندان دولت در تمام ایران با مراجعان است و چیز تازه ای نیست. تحقیر مردم, بی توجهی به کرامت انسانی, طلبکار بودن, تنها چند ویژگی کارمندان دولت است که روزانه میلیون ها نفر در ایران را رنجیده خاطر و عصبی می کند. کسانی که باید نوکر مردم باشند به تاسی از روسا و بالادستی هایشان, تبدیل شده اند به "ارباب" مردم. حالا در این میان یک بار هم چنین رفتاری با یک بهارستان نشین شده است. نوبت با اولیا که رسید آسمان تپید!!!

4-      جالبتر از همه عکس العمل همپالگی های بهارستان نشین این نماینده بی تربیت است که برای برخورد سرد کارمند دولت, خواهان استیضاح وزیر شده اند! اگر حتی رفتار آن کارمند را اشتباه بدانیم, وزیر مربوطه چه تقصیری دارد؟ گنه کرد در بلخ آهنگری...

اگر قرار باشد در برابر چنین رفتار هایی از کارمندان دولت, وزیر استیضاح شود, هر روز از صبح تا شب تمامی وزرا باید به هرم قدرت بهارستان کشانده شوند و هر کدامشان 10 هزار بار استیضاح شوند. مگر این که صاحبان مصدر در بهارستان خود را تافته جدابافته از مردم بدانند- که می دانند- و به خاطر توهین کارمند جزء دولت به طبقه اشراف تازه به دوران رسیده, وزیر را سزاوار تنبیه بدانند.

در پایان برای این که خیال این آقایان تکیه داده بر مبل های راحتی هرم قدرت در بهارستان را راحت کنم باید خدمت شان بگویم آن کارمند, یک هزارم آنچه مردم شما را مستحق و سزاوار می دانند, رفتار نکرد. دیگر آن دوران که حرمتی پیش مردم دارید تمام شده. تصور نکنید حتی از مردن شما هم غبار هرچند نازک غم بر دل مردم می نشیند. آن دوران که مردم از غم از دست دادن نمایندگانشان در انفجار حزب جمهوری می گریستند و بر سر می زند تمام شد. آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت. امروز ارزش شما همان اندازه ای است که در فیلم بادیگارد نشان داده شد و تلف شدن شما, صد نفر , صد نفرتان, به اندازه از دست رفتن یک مریم میرزاخانی – با پوزش از آن عزیز که مقایسه کرده ام- قلب کسی را به درد نمی آورد.


براساس توفقی که از آغاز کار ایستگاه فضایی بین‌المللی بین سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس) و سازمان فضایی آمریکا(ناسا) صورت گرفت، فرماندهی ایستگاه بطور دوره‌ای به روسیه و آمریکا داده می شود، به این معنا که در یک دوره شش ماهه آمریکایی‌ها فرماندهی ایستگاه را به دست خواهند گرفت و در دوره بعد روس‌ها.

به گزارش ایسنا؛ البته این قانون از همان آغاز مشکل آفرین شد. افراد نخستین گروه شامل آناتولی سالاویف کیهان نورد بسیار کارکشته روس، هموطن او سرگئی کریکالف و فضانورد آمریکایی ویلیام شفرد می‌شدند. زمانیکه آمریکایی‌ها خواستند ویلیام شفرد به عنوان نخستین فرمانده ایستگاه اعلام شود، سالاویف معترض شد و گفت هم درجه نظامی من بالاتر از شفرد است و هم تجربه فضایی‌ام و دلیلی ندارد او به عنوان فرمانده انتخاب شود.

ادامه مطلب


جیمز بریدنشتین، مدیر سازمان فضایی آمریکا(ناسا) آمادگی این سازمان برای همکاری و فعالیت‌های مشترک جهت ساخت ناو سرنشین‌دار و آغاز فعالیت مجدد فضانوردان در ماه طی سال‌های پایانی دهه بعدی میلادی را اعلام کرد

وی گفت: براساس نمونه‌های فعلی همکاری در مدار زمین، ما آماده‌ایم همکاری‌های خود را با سایر دولت‌ها و همچنین شرکت‌های خصوصی برای اکتشافات در ماه و همچنین سفر به مریخ گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: بازگشت فضانوردان به ماه نباید رویدادی یک باره باشد، بلکه باید به سوی توسعه پایدار فعالیت‌ها در سطح ماه قدم برداشت.

ادامه مطلب


روابط عمومی شرکت صنایع موشکی و فضایی "انرگیا" اعلام کرد که متخصصان این شرکت در بایکونور کار پیکره‌بندی ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۱ به حلقه اتصالی موشک سایوز-اف.گ را در ساختمان ۲۵۴ فضایی بایکونور با موفقیت به پایان رساندند.

این حلقه جزء اصلی رهاسازی سفینه در مدار زمین از طبقه نهایی موشک سایوز اف.گ بشمار می‌رود. به همین دلیل اتصال آن با سفینه سایوز از حساسیت ویژه برخوردار است.

ادامه مطلب


قرن‌ها دانشمندان تصور می‌کردند مریخ سیاره‌ای است در آن حیات وجود دارد. بر خلاف ناهید، بهرام با تلسکوپ قابل مشاهده بود. رنگ سطح مریخ از دید زمینیان متغییر بود و همین امر باعث می‌شد ستاره شناسان تا مدت‌ها تصور کنند این تغییرات در اثر آب شدن یخ‌های قطبی در فصل بهار و جاری شدن رودخانه‌ها به سوی خط استوا و در نتیجه روییدن گیاهان است اما این رویاهای دور و دراز با رسیدن مارینر-۴ به نزدیکی مریخ و فرستادن عکس از سطح آن به کلی از بین رفت.

مارینر-۴ در ۲۸ نوامبر ۱۹۶۴ با موشک اطلس-آجنا از کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد. این سفینه ۲۶۱ کیلوگرمی پس از چند مانور و اصلاح مسیر در اطراف زمین که آخرین آن در ۵ دسامبر ۱۹۶۴ انجام گردید راهی محدوده سیاره مریخ شد و توانست پس از ۲۲۸ روز در ۱۴ ژوئیه ۱۹۶۵ از ۹۸۴۴ کیلومتری مریخ عبور کند.

ادامه مطلب


سازمان فضایی روسیه در یک برنامه فعال به دنبال ایجاد علاقه در جوانان و نوجوانان این کشور به فناوری فضایی است. با همین هدف،‌ نمایشگاهی تا 30 نوامبر 2018 در سن‌پترزبورگ با حمایت روسکاسموس، توسط موزه ملی سالکوفسکی، موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم فدراسیون روسیه، موسسه بررسی مسایل پزشکی و زیست شناسی و چند نهاد روسی دیگر برگزار می‌شود.

اهداف این نمایشگاه عبارتند از: ایجاد محبوبیت برای صنعت فضانوردی، آشنایی دانش‌آموزان، جوانان و نوجوانان با تاریخ فضانوردی، دستاوردهای علمی و عملی جدید و نشان دادن چشم انداز اکتشاف‌های فضا.

ادامه مطلب
همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات