موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

هم مرگ بر جهان شما نیز بگذرد

هم رونق جهان شما نیز بگذرد

وین بوم محنت از پی آن تا کند خراب

بر دولت  آشیان شما نیز بگذرد

باد خزان و نکبت ایام نا گهان

بر باغ و بوستان شما نیز بگذرد

آب اجل که هست گلوگیر خاص و عام

بر حلق و بر دهان شما نیز بگذرد

چون داد  عادلان به جهان در بقا نکرد

بیداد ظالمان شما نیز بگذرد

در مملکت چو غرش شیران گذشت و رفت

این عو عو سگان شما نیز بگذرد

بادی که در زمانه بسی شمع ها بکشت

هم بر چراغان شما نیز بگذرد

زین کاروانسرای بسی کاروان گذشت

ناچار کاروان شما نیز بگذرد

ای مفتخر به طالع مسعود خویش!

تاثیر اختران شما نیز بگذرد

این نوبت از کسان به شما ناکسان رسید

نوبت ز ناکسان شما نیز بگذرد

بیش از دو روز بود از آن دگر کسان

بعد از دو روز آن شما نیز بگذرد

در باغ دولت دگران بود مدتی

این گل ز گلستان شما نیز بگذرد

آبیست ایستاده در این خانه مال و جاه

این آب ناودان شما نیز بگذرد

ای تو رمه سپرده به چوپان گرگ طبع

این گرگی شبان شما نیز بگذرد


هفته گذشته با خبر شوکه کننده‌ای همراه بود؛ مرتضی‌براری فردی از اعماق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حکم جهرمی، سکانداری سازمان فضایی به عنوان یکی از مهمترین بازیگران فضایی کشور را در دست گرفت و محسن بهرامی پس از تنها دو سال زعامت این سازمان خداحافظی کرد. عمر کوتاه مدیریتی و تغییرات پی در پی ریاست سازمان فضایی امر جدیدی نیست چرا که این سازمان از بدو تاسیس تا کنون یکی از لغزنده‌ترین صندلی‌های مدیریتی را در نظام جمهوری اسلامی ایران داشته است. 


مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله گفت: مردم امشب اگر می‌توانند همراه با حفظ آرامش و عدم توجه به شایعات هوشیار باشند.  حتی زلزله‌های کوچک بعدی ما را از عدم احتمال رخداد زلزله بزرگ‌تر در همین گسل ماهدشت-جنوب کرج، یا تحریک گسیختگی در گسل‌های مجاور نمی‌تواند مطمئن کند.

وی ادامه داد: به طور قاطع نمی‌شود گفت زلزله ۵.۲ ریشتری، زمین‌لرزه اصلی یا پیش‌لرزه بوده است.  ممکن است این زمین‌لرزه موجب تحریک گسل‌های مجاور در شرق (گسل شمال تهران) و در غرب (گسل اشتهارد) شود. سامانه گسله شمال تهران با طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر، گسلی فعال است که متوسط دوره بازگشت زلزله‌های روی این گسل حدود سه هزار و پانصد سال است. ممکن است زلزله‌ ۱۱۷۷ میلادی (شرق بوئین زهرا- اشتهارد) ناشی از فعالیت این سامانه گسلی بوده باشد

 زارع بیان کرد: زمین‌لرزه باستانی در حدود سه هزار و دویست سال قبل در اثر جنیایی گسل شمال تهران رخ داده است.  گسل شمال تهران توان ایجاد زمین‌لرزه‌های با بزرگای بیش از ۷ تا ۷.۵ را دارد. بر اساس شواهد از وقوع زمین‌ لغزش‌های بزرگ روی این گسله می‌توان احتمال رخداد و توان لرزه‌زایی با بزرگای ۷.۵ تا ۷.۸ را نیز برای گسل شمال تهران لحاظ کرد.


به دنبال زلزله های پشت سر هم در نقاط مختلف ایران، اخباری هم دال بر زلزله قریب الوقوع در تهران بر سر زبان ها افتاد.  روز 21 آذرخبرگزاری مهر به نقل از پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور به شدت خبر وقوع زلزله در تهران را تکذیب کرد و گفت: با توجه به رسالت ارزشمند رسانه ها در آگاهی دهی به مردم عزیز و نشر اخبار صحیح، رسانه ها باید از نشر اخبار غیر موثق خودداری کنند و با انتشار اخبار کذب اذهان مردم را مشوش نکنند و افزود: بی شک این رسانه مورد پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت!

بالاخره پیش بینی ها دیشب درست از آب درآمد و زلزله ۵.۲ریشتری با ۱۰پس‌لرزه در ساعت ۲۳:۲۷  چهارشنبه شب تهران البرز و قم و بخشهایی از قزوین و مرکزی و گیلان احساس شد. خدا به آبروی مومنان درگاهش بخیر رضا دهد.

روی سخنم به این آقایان است که مرتبا بر صفحه تلویزیون ظاهر می شوند و با دروغ هایشان روی چوپان دروغگو را سفید کرده اند. واقعا چطور می شود به شما غاصبان پست و عناوین (نمی توانم عنوان مسئول به این افراد بدهم و مسئولان خطابشان کنم چون در برابر این مملکت و مردمش هیچ احساس مسئولیتی در آنان نمی بینم) اعتماد کرد؟ می گویید گران نمی کنیم، بعد از مدتی قیمت را چند برابر می کنید، می گویید به زلزله زده کانتینر می دهیم، بعد از این که آب ها از آسیاب افتاد می گویید به مستاجران در مناطق زلزله زده کانتینر نمی دهیم چون علمی و منطقی نیست!!، می گویید پاک دستیم، بعد پرونده دزدی های چند هزار میلیاردی برایتان تشکیل می شود، مدعی مبارزه با قاچاق کالا هستید، بعد چند هزار چندهزار کامیون از مبادی قانونی – به شکل غیرقانونی- رد می شود. اداره استاندارد داریم اما آب، شیر، گوشت و ... همه و همه وسیله می شود که هر روز آگهی تسلیت و فوت جوانی رعنا را در کوچه مان به دلیل سکته و سرطان می بینیم و جوانمرگی در این مملکت امری عادی شده. آلودگی هوا هم که مستقیما به دلیل بیکفایتی و دنیاپرستی شما ها بوجود آمده را هم به جای تدبیر و حل مشکل از طریق منطقی می اندازید به گردن مردم که بروند دعا کنند تا باد بیاید...

پس شما به چه درد می خورید ای کاخ نشینان دروغگو جز گذاشتن لای جرز دیوار.


عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت از محیط زیست جدیدا کشف بزرگی کرده اند که نیوتن هم انگشت به دهن مانده است و از کشف مهم تر راه حلی است که برای رفع آلودگی هوا ارائه داده اند که می توان گفت رئیس جمهور سابق که متخصص در ارائه راه حل های مافوق بشری بود هم باید برود تو صف. حضرت عیسی کلانتری که مدارک تحصیلی فوق لیسانس فیزیولوژی زراعی از دانشگاه نبراسکا و دکتری فیزیولوژی و بیوشیمی محصولات زراعی از دانشگاه ایالتی آیوا آمریکا را در جیب دارد فرموده اند "گازوئیل و ماشین‌ها دو عامل آلودگی هوا هستند؛ نه می‌توانیم جلوی رفت و آمد ماشین‌ها را بگیریم و نه بدون گازوئیل می‌توانیم زندگی کنیم."

ایشان ضمن اعتراف به ناتوانی دولت برای سر و سامان دادن به هوای آلوده، راه حل استثنایی خود را ارائه داده اند: "باید دعا کنیم باد بیاید تا آلودگی‌ها را جابجا کند"

نمی دانم ایشان در کدام دانشگاه این راه حل را یافته اند، دانشگاه نبراسکا یا دانشگاه ایالتی آیوا.  واقعا ببینید چه افراد خردمندی اداره امور را بر عهده دارند!


برخورد موشک‌های "وی-2" آلمان و آثار تخریبی این اسلحه در سال‌های پایانی جنگ جهانی به‌تمامی کشورهای درگیر نشان داد که گام بعدی در توسعه تسلیحات و تقویت نیروی نظامی چه خواهد بود. بیهوده نیست که با بروز شکست‌های اساسی آلمان، دو قدرت جهانی شوروی و آمریکا، نیروهای خود را برای به دست آوردن باارزش‌ترین غنیمت جنگ یعنی دانشمندان و کارشناسان موشکی آلمان به کار انداختند. رهبران هر دو کشور می‌دانستند که توسعه نیروی موشکی و دسترسی به فضای کیهانی جایگاه قدرت جهانی هر یک از کشورها را مشخص خواهد کرد.

در این سال‌ها بیشترین کوشش علمی و صنعتی آمریکا و شوروی درزمینهٔ های سلاح‌های اتمی و موشکی به کار بسته شد. هر دو کشور توانستند به‌زودی به بمب‌های اتمی و هیدروژنی دست یابند. اینک باید وسیله حمل این سلاح‌ها را می‌ساختند. شکار هواپیماهایی که بتواند این محموله سنگین را به مقصد برساند چندان دشوار نبود. ضمن آن‌که بعد مسافت می‌توانست در این قضیه در کشف هواپیماها و نابودی آن‌ها مؤثر باشد. به این دلیل تلاش برای ساخت موشک‌های حامل شروع شد.

ادامه مطلب


گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی می‌خواهند طرحی را تهیه کنند که بر اساس آن‌ یک پارک ملی یا موزه‌ای تاریخی بر روی ماه ساخته شود. آن‌ها معتقدند مناطق فرود ناوچه‌های مه نشین آپولو بر روی ماه، باید به پارک تاریخ ملی آمریکا تبدیل می‌شود.

در این لایحه که "قانون میراث فرود کاوشگر آپولو" نام دارد و به کمیته علم، فضا و فناوری و کمیته منابع طبیعی مجلس آمریکا ارائه‌شده، آمده است که برنامه آپولو به‌عنوان یک دستاورد بزرگ برای بشر بوده و مناطق فرود مه نشین آپولو بر روی ماه باید برای آیندگان حفظ شود. این در حالی است که استفان دوئل، قائم‌مقام سابق بخش امور داخلی ناسا معتقد است ماه در زمره مشاعات بین‌المللی قرار می‌گیرد و این بدان معناست که تمامی دولت‌های عضو، می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند، اما حق تصرف آن را ندارند به عبارت ساده‌تر هیچ‌کس حق را ندارد به دور بخشی از ماه حصار بکشد و بگوید اینجا مال من است.

سابقه کشورهای استعماری نشان می‌دهد آن‌ها همیشه به‌عنوان کشورگشایی به سرزمین‌های دیگر حمله نمی‌کنند و بهانه‌های مختلفی می‌تواند هدف اصلی آن‌ها را پوشش دهد. حال آیا هدف از این لایحه واقعاً حفظ آثار طرح آپولو است یا تملک بخش‌هایی از ماه به‌درستی معلوم نیست.

ادامه مطلب


محققان ایرانی در پژوهشی برای پیشگیری از سرطان و مهار سلول‌های مبتلا به این بیماری، از عصاره زردچوبه استفاده کرده و موفقیت‌هایی حاصل کرده‌اند.

در سراسر جهان هرساله، بیش از 7 میلیون نفر به خاطر ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند. همچنین تخمین زده شده است که این تعداد تا سال 2020 به 15 میلیون نفر نیز برسد.

پژوهشگران در سرتاسر جهان، همواره به ­دنبال پیدا کردن روش‌هایی برای درمان این بیماری بوده‌اند و در این راستا، راه‌­های طبیعی درمان همیشه جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. بیشتر درمان‌های فعلی برای سرطان درمان‌­های «تک هدفی» هستند. اما به دلیل پیچیدگی و دخالت مسیرهای متعدد در ایجاد و پیشرفت سرطان باید دارویی تولید شود که بتواند درمان «چند هدفی» داشته باشد.

به بیان محققان، ماده «کورکومین» که از گیاه دارویی زردچوبه به دست می‌آید، می‌تواند واجد این ویژگی چندهدفی باشد. زردچوبه یکی از گیاهانی است که به سبب داشتن ترکیبات مفید زیاد، دارای خواص دارویی بالایی بوده و مورد توجه زیادی قرار گرفته است. یکی از ترکیبات این گیاه، ماده‌ای رنگی به نام «کورکومین» است که به دلیل خاصیت «آنتی‌اکسیدانی» و «کاهش رادیکال­‌های آزاد اکسیژن» در درمان سرطان بسیار مؤثر است.

با توجه به اهمیت بالای این ماده در فرایندهای زیستی و درمان بسیاری از بیماری‌­ها، پژوهشگران گروه زیست‌شناسی «دانشگاه شهید چمران اهواز» تأثیر عصاره زردچوبه را بر رشد و تکثیر سلول­‌های سرطانی مورد بررسی قرار داده‌اند.

برای انجام این پژوهش، ابتدا ساقه‌های زیرزمینی یا اصطلاحا ریزوم‌­های زردچوبه، تهیه و عصاره آن‌ها گرفته شد. سپس اثر این عصاره و به‌طور خاص ماده کورکومین زردچوبه، بر رشد و تکثیر سلول­‌های سرطانی بررسی شد. همچنین به­‌منظور مشخص شدن چندهدفه بودن این ماده دارویی و طبیعی ارزشمند، به بررسی DNA نیز پرداخته شد.

نتایج پژوهش نوری و همکارانش حاکی از آن بود که عصاره­ مورد بررسی به دلیل دارا بودن «ترکیبات فنلی» و خاصیت آنتی‌اکسیدانی ناشی از حضور ترکیباتی مثل کورکومین، می‌تواند از طریق کاهش میزان رادیکال‌­های آزاد، تأثیرات پیشگیرانه و همچنین تأثیرات درمانی روی سلول‌های سرطانی داشته باشد.

به‌علاوه بر اساس این نتایج، محققان مشاهده کردند که کورکومین می‌تواند از طریق توانایی قطعه‌قطعه کردن DNA سلول‌های سرطانی به قطعات کوچک‌تر، منجر به از بین رفتن چنین سلول‌هایی ­شود.

لذا بنا بر نتیجه‌گیری محققان فوق که مطالعه آن‌ها طی مقاله‌ای علمی پژوهشی در مجله «دانشگاه علوم پزشکی مازندران» منتشرشده، می‌­توان از ترکیبات زردچوبه برای تولید داروهای جدید و ارزان­تر در پیشگیری و بهبود بیماری سرطان استفاده کرد.

شایان ذکر است که «آنتی‌اکسیدان‌ها» موادی مغذی هستند که می‌­توانند از تخریب غشای سلول‌های بدن جلوگیری کنند. درواقع آنتی‌اکسیدان‌ها باعث خنثی کردن «رادیکال‌­های آزاد» می‌شوند. رادیکال‌های آزاد، خود مولکول­‌هایی هستند که به دلیل فقدان پوسته­ الکترونی کامل، عکس‌العمل شیمیایی بالایی نسبت به سایر مولکول‌ها و ساختارهای سلولی دارند و به‌شدت باعث تخریب آن‌ها می‌شوند.

منبع: ایسنا


روزی خلیفه از محلی می گذشت ، دید که بهلول ، زمین را با چوبی اندازه می گیرد. پرسید: چه می کنی؟

گفت: می خواهم دنیا را تقسیم کنم تا ببینم به ما چه قدر می رسد و به شما چه قدر؟ هر چه سعی می کنم ، می بینم که نه به من بیشتر از دو متر رسد و نه به تو!

کاش آقایانی که مصدر پست و سمت ها هستند به این جمله بهلول عمیق نگاه کنند و ایمان بیاورند که تمام بدبختی های ملت ها در طول تاریخ از بی ایمانی مسئولانشان به مرگ است. مرگی که مژه چشم به ما نزدیکتر است.


در زمانی که چین در حال برنامه ریزی بلندپروازانه به ماه است، رئیس جمهور دونالد ترومپ متعهد شد که کشورش در زمینه اکتشافات فضایی رهبر باقی خواهد ماند . او گفت:"ما رهبر هستیم و قصد داریم رهبر باقی بمانیم، و ما آن را به میزان زیادی توسعه دهیم،" وی اضافه کرد: "فضا برای بسیاری از کاربردهای دیگر، از جمله برنامه نظامی، بسیار مفید است."

ادامه مطلب


  • کل صفحات:5  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  •   

همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic