موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

در یادداشت قبلی درباره الکسی لئونف، و راهپیمایی فضایی خطرناک او نوشتم. اما مشکلات سفینه وسخد-2 یکی دو تا نبود از جمله لئونف می گوید:

زمانی که برای بازگشت از این سفر پر دردسر  آماده شدیم، دکمه دستگاه بازگشت خودکار را فشار دادیم. هیچ عکس العملی مشاهده نشد، دستگاه کار نمی کرد! برای هدایت دستی ناو درصد احتمال بسیار ناچیزی در نظر گرفته شده بود به همین دلیل باید در  وضعیت  عجیب و غریبی قرار می گرفتیم. من از جای خود بلند شدم و بر روی بیسیم دراز کشیدم، پاشا برعکس دراز کشید و من با دست هایم پاهای او را گرفتم آنوقت او موتور سفینه را روشن کرد وقتی کارمان با موتور تمام شد طبق برنامه، باید بخش فرودی از آن جدا می شد اما این اتفاق هم نیفتاد. ناگهان تکان سختی خوردیم و پرتاب شدیم. مثل وزنه ای که رها شده باشد شروع کردیم به چرخیدن. چشم هایمان از فشاری که به ما می آمد شده بود یک کاسه خون. پاشا کنترل کار را به دست گرفت. سفینه وارد جو شده بود. اما هنوز اطمینان نداشتیم سالم به زمین برسیم. ما به جای محل پیش بینی شده، در جنگل های پرم فرود آمدیم. هیچکس بطور دقیق نمی دانست ما کجا هستیم خودمان هم از محل دقیق فرود اطلاع نداشتیم. تنها می دانستند که ما سالم بازگشته و در نقطه ای در جنگل های پرم فرود آمده ایم. ما را بعد از سه روز پیدا کردند اما در مطبوعات آن موقع خبر بازگشت ما چنین چاپ شده بود: فضانوردان ما در حال حاضر در ویلای شورای ملی در نزدیکی پرم در حال استراحت هستند. البته نه در آن زمان و نه تاکنون چنین ویلایی وجود خارجی نداشته است.


ماهواره چیست؟ ماهواره شی‌ای است که در مداری به دور جرم بزرگتر از خودش می‌گردد. به طور کلی دو نوع ماهواره داریم؛ ماهواره های طبیعی مانند کره ماه که به دور سیاره زمین می‌گردد و ماهواره های مصنوعی مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) که مانند ماه به دور زمین در گردش است.

در منظومه شمسی صدها ماهواره طبیعی وجود دارد. حداقل هر سیاره منظومه ما دارای یک قمر است. به عنوان مثال سیاره زحل حداقل دارای ۵۳ ماهواره طبیعی است که البته در بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ یک ماهواره مصنوعی نیز داشت؛ کاوشگر کاسینی که با شناسایی حلقه‌ها و اقمار این سیاره خدمات ارزنده‌ای ارائه کرد.

تا اواسط قرن بیستم مفهومی به نام ماهواره مصنوعی وجود نداشت. کاوشگر فضایی اسپوتنیک اولین ماهواره مصنوعی بود که در ۴ اکتبر ۱۹۵۷ مرز‌های اتمسفر زمین را شکافت. این سازه روسی که اندازه‌ای در حد یک توپ ساحلی داشت، در زمان خودش شوک بزرگی به جامعه علمی وارد کرد؛ چرا که تصورات بر این بود که شوروی به این زودی‌ها توان پرتاب ماهواره‌ای به فضا را ندارد.

ادامه مطلب


سرپرست تیم نصیر 1 دانشگاه خواجه نصیر در مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی، بعد همکاری‌های بین‌المللی درزمینهٔ ساخت ماهواره کیوب‌ست را از مهم‌ترین دستاوردهای این مسابقه عنوان کرد.

 دکتر حامد علی صادقی مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی گفت: این مسابقه مشابه مسابقه مکعب ایرانی در سراسر جهان برگزار می‌شود، مانند مسابقه‌ای که در اروپا برپا می‌شود و 50 کیوب‌ست از دانشگاه‌های گوناگون از قاره‌های مختلف در آن شرکت می‌کنند. سازمان فضایی ایران نیز مسابقه‌ای مشابه را طراحی و تعریف کرده که در آن تعداد 20 تیم از دانشگاه‌ها کشور شرکت کردند.

ادامه مطلب


الکسی لئونف، فضانوردی که اولین راهپیمایی در فضا را انجام داد درباره این سفر و عملیات خطرناک آن می گوید:

   ما می دانستیم که سفینه آزمایشی قبلی که بدون سرنشین به فضا پرتاب شده بود در انجام برنامه اش موفق نبود و از بین رفت. اما ما تصمیم گرفتیم که خطر کنیم و این پرواز را انجام دهیم. بعد از آن که ناو ما در مدار قرار گرفت ، مشکلات متعددی بروز کرد. فاصله ناو بسیار بالاتر از ارتفاع تعیین شده بود. میزان سوخت سفینه کم شده و موتور محرکه تا مدتی منظم کار نمی کرد.

5 دقیقه به زمان خروج من مانده بود. فشار هوا از وضعیت معمول خارج شد. من و پاشا و باید خودمان شرایط را درک می کردیم و تصمیم می گرفتیم. سرعت عمل  لازم بود و کسی هم برای مشورت وجود نداشت. من فشار هوا را از 45/0 به 27/0 تقلیل دادم  خوب می فهمیدم که الان در کل کابین سفینه، اکسیژن خالص جریان دارد، ازتی دیگر وارد بدن نمی شود و  اگر اتفاقی بیفتد خون من به جوش خواهد آمد و آن وقت دیگر از هیچکس کاری بر نمی آید.

من برای انجام راهپیمایی  تنها 60 لیتر اکسیژن داشتم که آنهم از طرق بندنافی که به لباسم وصل بود به من می رسید. حرارت بدنم به 2/38 رسید. عرق از تمام بدنم سرازیر بود قبل از بستن کلاه ایمنی لباس فضایی مجبور بودم با دستکش مرتبا چشم هایم را پاک کنم. عرقی تلخ مثل زهر.  در فضا متوجه شدم راهپیمایی چقدر انرژی می گیرد. بعدا معلوم شد که در پایان راهپیمایی 6 کیلو وزن کرده بودم .

برای بازگشت به داخل اتاقک رابط (بین سفینه و فضا)  هم مشکل پیدا کردم. لباسم باد کرده بود و نمی توانستم خود را  از دریچه آن عبور بدهم. مجبور شدم فشار هوا را پایین بیاورم. بالاخره بعد از تلاش زیاد خودم را به داخل سفینه رساندم در این موقع آنقدر عرق در پوتین هایم جمع شده بود که باور نخواهید کرد.


نمایشگاه هوایی دبی به عنوان یکی از رویدادهایی که سریع‌ترین رشد را از لحاظ شرکت‌کننده و حجم معاملات انجام‌شده دارد، امسال برای اولین بار میزبان بخش فضایی می‌باشد. بدین ترتیب کشور امارات سعی دارد از این فرصت برای نمایش دستاوردهای خود به بازیگران قدرتمند عرصه فضایی و ایجاد فرصت همکاری با آنها استفاده کند. در همین راستا مرکز فضایی محمد بن راشد دبی (MBRSC) امسال مهمترین ماموریت فضایی خود یعنی کاوشگر هوپ (Hope Mars Mission) که قرار است سال 2020 با همکاری سازمان فضایی این کشور به مقصد مریخ پرتاب شود را در نمایشگاه امسال به نمایش گذاشته است.

ادامه مطلب


زلزله مرگبارترین بلای طبیعی است. بیشترین مرگ و میر، ناشی از فروریختن ساختمان‌ها یا آتش سوزی بعد از زلزله است.

هر سال تعداد زیادی زلزله در جهان رخ می‌دهد. با این حال، بسیاری از آن‌ها ناشناخته هستند، زیرا در مناطق دورافتاده رخ می‌دهند، یا بسیار ضعیفند. به طور متوسط 18 زمین لرزه بزرگ و یک زلزله بسیار قدرتمند در سال رخ می‌دهد. زمین لرزه‌ها اغلب در نزدیکی گسل‌های بزرگ در پوسته زمین رخ می‌دهند. زمین لرزه‌ها در جنوب اروپا ، جایی که صفحات بزرگ پوسته به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند، رخ می‌دهند.

ماهواره‌های رصدگر زمین با جمع‌آوری اطلاعاتی از پوسته در شناسایی گسل‌ها، جابجایی و حرکات پوسته زمین کمک می‌کنند. رادار ماهواره‌های ایآر‌اس و اینوی‌ست آژانس فضایی اروپا از امکان اندازه‌گیری تغییرات ارتفاعی سطوح با دقت میلی‌متر برخوردار بودند. رادارها  قادربودند 24 ساعت شبانه‌روز به نقشه برداری و ارزیابی آسیب‌دیدگی ساختمان‌ها بپردازند. این فن‌آوری کمک بسیار خوبی برای تیم‌های نجات و بازیابی است.

ادامه مطلب


فتح‌اله امی، رئیس پژوهشگاه هوافضا در مصاحبه با پایگاه خبری فضایی اسپاش اخبار منتشر شده در خصوص بودجه ۲۷۰ میلیون ریالی (۲۷ میلیارد تومانی ) این پژوهشگاه در سال ۱۳۹۵ را به شدت تکذیب کرد و اظهار داشت طی سال ۹۵ تنها ۳۹ میلیارد ریال (۳.۹ میلیارد تومان) به این پژوهشگاه اختصاص یافت که این مبلغ هزینه حقوق پرسنل و اجرای پروژه‌های پژوهشگاه گردید.

ادامه مطلب


فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی برای اولین بار موفق شدند سه گونه گیاهی متفاوت را در این آزمایشگاه فضایی پرورش دهند.باغچه‌ها و گلخانه‌های فضایی تأثیر مثبت روحی، روانی و صدالبته غذایی فراوانی برای گروه تحقیقاتی که ماه‌ها از شرایط زمینی به دور است در پی دارد.

چند روز پیش جو آکابا فضانورد سازمان فضایی آمریکا(ناسا) در ایستگاه فضایی اولین دسته‌های محصولات گیاهی را از ماژول باغچه‌ای ایستگاه فضایی بین‌المللی موسوم به "وگی"(Veggie) برداشت کرد.

این گیاهان شامل کاهوی سبز، نوعی کاهوی قرمز و خردل چینی است و پس از برداشت، اولین سالاد تولیدشده در ایستگاه فضایی سرو شد.

ادامه مطلب


مرکز دولتی تحقیقاتی-صنعتی خرونیچف که درزمینه تولیدهای صنعتی فضایی اشتغال دارد در تاریخ 7 ژوئن سال 1997 از به هم پیوستن کارخانه ماشین‌سازی خرونیچف و دفتر طراحی سالیوت که قبلاً درزمینهٔ ساخت و توسعه موشک، دستگاه‌های فضایی و مواد مورداستفاده در وسایل پرنده فعالیت داشتند، تشکیل شد. هدف اصلی از تأسیس چنین مرکزی استفاده از پتانسیل علمی و صنعتی این دو مرکز و فراهم آوردن سرآغازی برای صنعت فضایی نوین روسیه بوده است.

ادامه مطلب


پرتاب ماهواره امنیتی برای بار دوم به تعویق افتاد و شرکت "اسپیس‌ایکس" پس از دو بار تعویق پرتاب ماهواره امنیتی دولت آمریکا اعلام کرد بامداد فردا ماهواره امنیتی "زوما" را به فضا پرتاب می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، این ماهواره امنیتی متعلق به شرکت نورتروپ گرومن است، که در زمینه دفاع هوافضایی فعالیت می‌کند.

هیچ جزئیاتی از ویژگی‌های فنی ماهواره زوما منتشر نشده و مطمئنا منتشر نیز نخواهد شد.

این ماهواره قرار است در مدار پایینی زمین(LEO) که تا ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری را شامل می‌شود قرار بگیرد. معروف‌ترین ساکن این مدار، ایستگاه فضایی بین‌المللی است که در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری سطح زمین قرار داشته و هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور زمین می‌گردد.

اسپیس‌ایکس همانند تمام پرتاب‌های خود از موشک قابل بازیابی فالکون ۹ استفاده خواهد کرد و طبق اعلام مسئولان این شرکت بخش پیشران موشک فالکون ۹ حدود ۱۰ دقیقه پس از پرتاب به زمین بازخواهد گشت.

در سال جاری اسپیس‌ایکس، ۱۶ موشک فالکون۹ را پرتاب کرده است که تمام این پرتاب‌ها موفقیت‌آمیز بوده است و به علاوه در ۱۳ مورد موفق به فرود آوردن بخش پیشران موشک‌های خود شده است.

قرار بود این موشک بامداد پنجشنبه به فضا پرتاب شود اما به دلیل مشکلات فنی و نیاز به بازبینی داده‌ها دو بار پرتاب آن به تعویق افتاده است. این پرتاب ساعت ۴:۳۰ بامداد فردا از پایگاه فضایی  کندی در فلوریدا انجام خواهد شد و البته امکان تعویق مجدد آن وجود دارد.


  • کل صفحات:6  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  •   

همه پیوندها
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو