موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

در اوایل فصل بهار روزی ملک الشّعراء بهار و دیبا و شهریار با شخصی به نام علمداری از تهران به سوی کرج عازم شدند مرحوم بهار در کرج دوستی داشت به منزل او وارد شدند چون میزبان خواست با همراهان بهار آشنائی حاصل کند مرحوم بهار بالبدیهه این دو بیتی را ساخته بر او خواند:

 ای کرج سویت سه تن از شهر، یار آورده ام             با (علـمـداری ) و (دیبـا ) (شهـریار) آورده ام

خلق می گویند  از  یک گل  نمی گردد  بهـار             زین سبب سویت سه گل با یک (بهار) آورده ام


4 اکتبر 1957 کاخ سفید- واشنگتن

تلفن ویژه اعلام خطر دفتر رئیس جمهور آمریکا دوایت آیزنهاور زنگ خورد. ژنرالی از پنتاگون  صحبت می کرد: آقای رئیس جمهور طبق اطلاعات واصله روس ها یک بمب اتمی به مدار زمین فرستاده اند...

قبل از آن که آیزنهاور بلافاصله  دستور تشکیل فوری شورای امنیت کاخ سفید را صادر کند خبر پرتاب اسپوتنیک-1 توسط روس ها، تیتر اول رسانه شد. در جلسه کاخ سفید برخی از افراد مورد ملامت قرار گرفتند و آیزنهاور با خشم به آنها گفت معلوم می شود آلمانی های آنها از آلمانی های ما ارزشمند تر هستند!

این اشاره آیزنهاور به برنامه پر هزینه "سنجاق" بود که در جریان آن تعداد زیادی از دانشمندان موشکی آلمان توسط گروه ویژه ای در آلمان روز های پایانی جنگ شکار و با یک کشتی به آمریکا آورده شدند تا کار ناتمام خود در آلمان برای توسعه صنایع موشکی را در پایگاه "وایت سندز" آمریکا ادامه دهند. این گروه که حدود 500 دانشمند و مهندس طراز اول آلمان از جمله ورنر فون براون سرمهندس طراح موشک های وی-2 بودند.

بر خلاف گفته آیزنهاور، سهم روس ها از فناوری موشکی آلمان آنقدر اندک بود که نمی شد با گروه منتقل شده به آمریکا مقایسه کرد. اما آنها با مدیریت قوی سرگئی کارالیف نابغه بزرگ تاریخ فضانوردی و اختیارات وسیعی که رهبران آن دوران شوروی به او داده بودند توانستند با دانشمندان روس یک گروه منسجم را بوجود آورده و کار را به خوبی به پیش ببرند.

این بخشی از مطلبی است که در شماره آینده ماهنامه ارزشمند نجوم به چاپ خواهد رسید. شما را به مطالعه ویژه نامه شصتمین سالگرد پرتاب اسپوتنیک-1، نخستین ماهواره جهان در ماهنامه نجوم دعوت می کنم.


اتصال قطعات موشک فضایی پروتون-ام در سالن 101 مونتاژ و آزمایش در بایکونور شروع شد. این موشک به همراه شتاب دهنده برینز-ام قرار است ماهواره ارتباطات از راه دور "آسیاست -9" را به فضا ببرد. عملیات مونتاژ توسط کارشناسان خرونیچف با حضور و نظارت کارشناسان شرکت اسپیس راگ و  شرکت سامانه های فضایی لورال صورت می گیرد.

ماهواره  6140 کیلوگرمی آسیاست -9 چرخه کامل بررسی فنی خود را در سالن مونتاژ 103 به پایان رسانده است و کارشناسان از کار تک تک سامانه ها راضی هستند. اینک این ماهواره در سالن 101 قرار دارد تا بعد از آزمایش موشک بالابرنده در مخزن بالایی موشک قرار گیرد.

ادامه مطلب


آیت الله طباطبایی، امام جمعه شهر اصفهان در همایش پیرغلامان حسینی همچنین ضمن اعتراض به برخی اشعار نامناسب در مداحی ها به نقل خاطره ای از برخود امام خمینی با یک مداح پرداخت:

در ایام ولادت حضرت زهرا پیش از پیروزی انقلاب  در نجف مهمان ایشان بودیم.  یک مداحی آمد و شعری خواند که همه از آن لذت بردیم. مضمون شعرش این بود که حضرت زهرا  کجا و حضرت مریم کجا و مریم باید جاروکش حضرت زهرا باشد‌.  در ادامه اشعارش هم صحابی پیامبر اسلام را با پیامبران اولوالعزم قیاس می کرد. ما منتظر واکنش امام بودیم، ایشان خشمگین شدند و گفتند دیگر از این اشعار نخوانید.  مداح گفت شعرا گفته اند، امام فرمودند شعرا غلط کردند. این تعابیر غلو حرام است.

-شما پیشکسوتان خدمت به آستان اباعبدالله هستید. من تعبیر پیرغلام را نمیپسندم. نه غلامش زیباست نه پیرش

-ائمه از پا نه غلام بودن میخواهند نه نوکری، نه به قول بعضی مداحان حیوان بودن را. ائمه از اما انسانیت میخواهند

-عزیزان برای جایگزین خودتان، جوان هایی را تربیت کنید. اگر جوانی را تربیت نکردید راه خدمت را بستید

-تمام همت خود را در عزاداری و گریه کردن نگذارید، دستورات اسلام را به مخاطبان بیاموزید.

-اگر در کنار مداحی و گریه افرادی نباشند که فکر و عقل انسان را رشد دهند، کار بی نتیجه است.

-به برکت اباعبدالله دور هم جمع میشویم اما باید معرفت اباعبدالله را کسب کنیم. بدون معرفت کاری از ما برنمی آید. آن عراقی هایی  که در جنگ تحمیلی با ما جنگیدند هم شیعه بودند ، سینه زن هم بودند اما وقتی شناخت وجود نداشته باشد شیعه فرق امام خمینی و صدام را نمی فهمد.

-این تفکر که امام حسین شهید شد تا ما گریه کنیم و به بهشت برویم، اشتباه است. فلسفه شهادت امام حسین این است که بدانیم درمقابل ظالم و ستمگر نباید بی تفاوت باشیم. عزاداری که در مقابل دشمن بی تفاوت باشد، حسینی نیست

نه نوکر امام حسین باشیم نه سگ ایشان‌. بنده خدا باشیم و مطیع حسین


نیل آرمسترانگ در زمان قدم گذاشتن بر سطح ماه: «این گام کوچکی برای یک انسان، ولی قدم بزرگی برای بشریت است.»

ترامپ در پی تصویب تحریم های تازه در شورای امنیت سازمان ملل با فشار آمریکا بر علیه کره شمالی: " این فقط یک قدم خیلی کوچک دیگر است، قدم بزرگی نیست."


نادر شاه افشار در یکی از جنگ ها مردی را دیـد که نهایت شجـاعت و شهــامت را به خرج می دهد و با دو دست شمشیر می زند. به وی نزدیک شد و پرسید: تو کیستی و اهل کجائی؟

او با شجاعت جواب داد شاهنشاها نام من شیرافکن است و اهل اصفهان .

نادر پرسید که در آشوب افغان در اصفهان تو کجا بودی؟

مرد گفت: من بودم ولی تو نبودی!


پس از شکست اردوی ایران  به فرماندهی عباس میرزا در جریان جنگ با قوای روس، به واسطه خیانت درباریان و فتحعلی شاه قاجار، پاسكویچ فرمانده قوای روسیه دستور عبور از مرز ها را صادر کرد. در حالی که روس‌ها منزل به منزل پیشروی می‌كردند دولت ایران مجبور شد شرایط صلحی را كه دولت روسیه تحمیل ‌كرد بپذیرد. فتحعلی شاه قاجار، برای خاتمه جنگ و انعقاد پیمان صلح، روز معینی را مشخص و به بزرگان و درباریان و نمایندگان اقشار مختلف مردم بار عام داد. برای برگزاری مراسم نمایشی، قبلاً برنامه ای را ریختند که آبروی این پادشاه بیکفایت حفظ شود!

در وقت مقرر، شاه آمد و بر تخت سلطنتی نشست و رو کرد به حضار و پرسید: «اگر ما امر كنیم كه ایالات جنوب و ایالات شمال همراهی كنند و یك مرتبه به روس منحوس بتازند و دمار از روزگار این اقوام بی ایمان در بیاورند، چه پیش خواهد آمد؟»

مخاطبان تعظیم كرده و گفتند: «بدا به حال روس! بدا به حال روس!»

شاه مجدداً پرسید: «اگر فرمان قضا، ‌شرف صدور یابد كه قشون خراسان با قشون آذربایجان یكی شود و توامان به این گروه بی‌دین و ملحد حمله كنند چه خواهد شد؟»

جملگی عرض كردند: «بدا به حال روس! بدا به حال روس!»

فتحعلی شاه باز پرسید: «اگر توپچی‌های خمسه را به كمك توپچی‌های مراغه بفرستیم تا با توپ خود تمام دار و ندار این كفار را با خاك یكسان كنند چه خواهد شد؟»

باز جواب آمد كه: «بدا به حال روس! بدا به حال روس!»

بعد از رد و بدل شدن چند پرسش مشابه، ناگهان روی دو زانو بلند شد، شمشیر خود را که به كمر بسته بود به قدر یك وجب از غلاف بیرون كشید و این شعر را با صدای بلند خواند:

كشم شمشیر مینایی

كه شیر از بیشه بگریزد

زنم بر فرق پاسكویچ

كه دود از پطر برخیزد

دو نفر از درباریان كه در سمت چپ و راست شاه ایستاده بودند خود را به روی پای او انداختند و با التماس گفتند: «قربان! شمشیر از غلاف مكش! كه عالم زیر و رو خواهد شد!

شاه قاجار پس از لحظه‌ای سكوت، گفت: «حالا كه این طور صلاح می‌دانید ما هم دستوری می‌دهیم با این قوم بی‌ایمان كار را به مسالمت ختم كنند» و مجدداً شمشیر را غلاف كرد! و بدین شکل عهدنامه ترکمانچای امضاء شد.


ما سه نفر روز 24 ژوئن 1982 با سایوز تی-6 راهی مدار شدیم. این نخستین پرواز مشترک ما با یک کشور عضو پیمان ناتو بود. به همین دلیل تمام تلاشمان را کرده بودیم که نقطه ضعفی از ما دیده نشود اما در فاصله 700 متری ایستگاه مداری سالیوت-7 مشکل شدیم. سفینه از حالت معمولی خود خارج شده شروع به چرخش غیر طبیعی به دور خودش کرد. وضعیت بسیار بغرنجی بود. ما نمی توانستیم ایستگاه را ببینیم. دستگاه های نشان دهنده سرعت های جانبی هم از کار افتاده بودند. پس از مدتی وضع بدتر شد دستگاه کمکی نشان دهنده سرعت های جانبی و رایانه هم نقص فنی پیدا کرد.

ادامه مطلب


شیخ جعفر شوشتری یکی از خطیب توانا با بیانی رسا و بلیغ بود. موعظه‌ها و سخنانش آنچنان شهرتی را برای او فراهم آورد که فقاهتش را تحت‌الشعاع قرار داده بود. او در مسجد مروی سخنرانی می کرد اما با توجه به استقبال مردم پس از مدتی چون این مسجد گنجایش جمعیت زیاد را نداشت اقامه نماز و خطابه او به مسجد سپهسالار انتقال یافت. گفته می شود چهل هزار نفر در این جماعت شرکت می‌کردند.

روزی شیخ جعفر شوشتری را دیدند که در کنار جویی نشسته و بلند بلند گریه می‌کند. شاگردان شیخ، با دیدن این اوضاع نگران شدند و پرسیدند: «استاد، چه شده كه این‌گونه اشك می‌ریزید؟ آیا کسی به شما چیزی گفته؟»

شیخ جعفر در میان گریه‌ها گفت: «آری، یکی از لات‌های این اطراف حرفی به من زده که پریشانم کرده. »

همه با نگرانی پرسیدند: «مگر چه گفته؟»

شیخ در جواب می‌گوید او به من گفت: «او به من گفت شیخ جعفر، من همانی هستم که همه در مورد من می‌گویند. آیا تو هم همانی هستی که همه می‌گویند؟! و این سئوال حالم را دگرگون كرده است.»


سازمان فضایی روسیه روسکاسموس امسال مسابقه ای فضایی را به یاد فضانورد الکساندر سریبروف برپا کرد. هدف این مسابقه، ترویج زاویه های مختلف فضانوردی از جمله فناوری فضایی، علوم طبیعی و علوم زمینی است. مخاطب این مسابقه دانش آموزان 12 تا 18 ساله هستند. موضوعات مسابقه عبارتند از:

ادامه مطلب


  • کل صفحات:4  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •   

همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic