موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

آنتون اشکاپلروف، اسکات تینگل و کانای نوریشیگه  فضانوردان ناو کیهانی سایوز ام.اس-7  که قرار است به عنوان خدمه اصلی 54  ایستگاه فضایی بین المللی راهی مدار زمین شوند در مرکز آموزش فضانوردان و ضمن تمرین های پرواز با موقعیت غیرقابل پیش بینی شده با آتشسوزی در بخش روسی ایستگاه فضایی مواجه شدند و توانستند طبق دستورالعمل هایی که قبلا آموزش دیده بودند خود را نجات دهند. این آتشسوزی البته بطور عمدی و جهت بررسی عملکرد فضانوردان در صورت بروز چنین حادثه ای ایجاد شد.

ادامه مطلب


منبر از پشت شیشه مسجد

چشمش اُفتاد و دید چوبه ی دار

عصبی گشت و غیضی و غضبی

بانگ بر زد که ای خیانتکار

تو هم از اهل بیت ما بودی

سخت وحشی شدی و وحشت بار

نرده  کعبه حرمتش کم بود؟

که شُدی دار شحنه، شرم بدار

ما سرو کارمان به صلح و صلاح

تو به جُرم و جنایتت سر و کار

دار، بعد از سلام و عرض ادب

وز گناه نکرده استغفار

گفت ما نیز خادم شرعیم

صورت اخیار گیر، یا اشرار

تو قلم می زنی و ما شمشیر

غِلظت از ما قضاوت از سرکار

تا نه فتوی دهند منبر و میز

دار کی می شود سر و سر دار

هر کجا پند و بند درماندند

نوبتِ دار می رسد ناچار

منبری را که گیر و دارش نیست

همه از دور و بر کنند فرار

باز منبر فرو نمی آمد

همچنان بر خر  ستیزه سوار

عاقبت دار هم ز جا در رفت

رو به دَر تا که بشنود دیوار

گفت اگر منبر تو منبر بود

کار مردم نمی کشید به دار


"روسکاسموس" سازمان فضایی روسیه، طی حدود ۶۰ سال فعالیت فضایی این کشور از طریق موسسات پزشکی وابسته به خود و بر اساس فعالیت‌هایی که فضانوردان در زمین و فضا داشته‌اند گنجینه بی‌نظیری از تجربیات عملی دارد که می تواند در تولید دارو و طراحی و ساخت دستگاه‌های مربوط به پزشکی برای کاربردهای عمومی و به اصطلاح "زمینی" به‌کار گرفته شود. بر این اساس و جهت تلاش برای قطع وابستگی شرکت‌های روسی به واردات، چندی پیش روسکاسموس با شرکت های صنایع پزشکی ،اتحادیه ها و انجمن های تولید کننده دستگاه ها و تجهیزات پزشکی، همچنین نمایندگان شرکت‌های صنایع موشکی و فضایی نشستی را با هدف بررسی چشم انداز افزایش حجم تولید تجهیزات پزشکی و محصولات شرکت‌های داخلی روسیه برگزار کرد.

ادامه مطلب


مشیت الهی به این تعلق گرفته که در زمین انسانی خلق کند که خلیفه اوباشد. اما چرا برخی قلبهایشان حرف حق را درک نمیکند و چشمهایشان حق رانمی بیند و گوشهایشان حرف حق را نمی شنود؟ چرا بیشترمان آنچه مایه امتیاز انسان بر حیوان است، یعنی قوه عقل وتشخیص خیر و شر است را از دست داده اند. امام حسین (ع) در کربلا رمز این چرا را می گشاید. ایشان خطاب به، نه عوامانی که دانایی و علم لازم را ندارند و اکثریت لشکر رو در روی وی را تشکیل می دادند بلکه به خواصی که دیروز سربازان لشکر پدرش و سرداران لشکر برادرش بودند، خواصی که روزی در لشکر اسلام مایه فخر و دلگرمی مسلمانان بودند و اینک شمشیر بر قرآن ناطق کشیده اند فرمود: در حالی که من شما را به راه رشد فرا می خوانم؛ هر كه اطاعتم كند، رستگار است و هر كه نافرمانی ام كند، در زمره هلاك شدگان قرار می گیرد، شما نافرمانی می كنیدو به سخنم گوش فرا نمی دهید؛ البته حق دارید، چرا كه شكم هایتان ازحرام پر شده است، درنتیجه خداوند بردل های شما مهر زده است و هرگز حقایق رادرك نمی كنید.

در اطراف خود می بینیم افرادی که سابقه ای درخشان داشته اند و امروز یا خود راه جهنم را انتخاب کرده اند و یا آقازادگان آنها راهی خلاف جهت پدرانشان را برگزیده اند و می پرسیم چرا؟. چرا دعا هایمان مستجاب نمی شود؟ چرا روزگار به گونه ای پیش می رود که احساس خوشبختی را روز به روز از دست می دهیم؟ و دهها چرای دیگر...

پاسخ این چرا ها همان است که امام حسین فرمود: چون خواسته یا ناخواسته رباخوار و نزولخوار شده ایم. می دانیم که بنا به فتوای نه یک نفر، که تقریبا تمامی متخصصان علم دین در دوران ما، بانک ها رباخوارند اما با خودمان می گوییم انشاالله گربه بود و بهره خوار سیستم بانکی حرام هستیم. امروز مصادف است با سالروز درگذشت استاد حسین رزمجو، انسان شریفی که هم استاد اخلاق بود و هم استاد ادبیات. دکتر حسین رزمجو در سال ۱۳۱۱ در شهر مشهد چشم به جهان گشودند . تحصیلات ابتدایی را در دبستان شرافت و متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد اتمام رساندند  و لیسانس خود را هم از دانشگاه فردوسی مشهد در رشته زبان و ادبیات فارسی گرفت . بعدا برای طی دوره کارشناسی ارشد و دکترا به دانشگاه تهران روی آورد .

پس از کسب مدرک لیسانس به استخدام آموزش و پرورش در آمدند و چند سال را در دبیرستان های مشهد و سپس در دانشگاه فردوسی به مشهد تدریس می کرد. بعد از انقلاب و در زمان وزارت مرحوم شهید رجایی به پیشنهاد فرهنگیان خراسان به مدت یک سال مدیریت کل آموزش و پرورش استان خراسان را بر عهده گرفت. در سال ۱۳۶۲ توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به تهران دعوت شدند تا پست سرپرستی کمیسیون ملی یونسکو در ایران را تا سال ۱۳۶۴ بر عهده گیرند . سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی هشتصدمین سال تولد سعدی در دانشگاه شیراز ، سرپرستی کنگره بزرگ بین المللی نهصدمین سال وفات امام محمد غزالی در دانشگاه تهران را هم بر عهده داشت.

دو نفر از جمله اساتید هستند که دکتر رزمجو  آنها رادر سازندگی خود بسیار موثر می دانست و مقالاتی را نیز در شان والای این دو استاد نوشه:  یکی علامه استاد محمدتقی شریعتی پدر مرحوم دکتر شریعتی است که ایشان معتقدند سازنده ابعاد اعتقادی و ایمانشان بوده اند و دیگری دکتر غلامحسین یوسفی که ایشان را مظهر اخلاق، تربیت، تحقیق، جستجو، نظم و … معرفی می کند .

استاد حسین رزمجو خود نیز در اخلاق و عفت کلام و سخنوری و بلاغت شهره بود. وی در بامداد شنبه ٣١مردادماه 1394در سن هشتادوسه‌سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

من چند ماهی افتخاری شاگردی ایشان را داشتم و از محضرش کسب فیض کردم. سال دوم هنرستان (رضا پهلوی آن زمان در جاده وکیل آباد) درس می خواندم که مردی فرزانه و ادیبی بزرگ را به عنوان استاد ادبیات برایمان فرستادند. فردی که بعد ها ما فهمیدیم از بزرگان ادبیات خراسان و دوست دکتر شریعتی بوده: استاد حسین رزمجو

بچه های هنرستان معمولا به ادبیات علاقه ای ندارند و در این زمینه کمتر خودی نشان می دهند به همین علت من به دلیل کتابخوانی بیش از بقیه دیده می شدم. او به واسطه چند انشایی که در کلاس اش خواندم خیلی برای من احترام قایل شد بویژه که انشا هایم رنگ و بوی سیاسی هم داشت. مثلا در مورد بهرنگ به عنوان نویسنده مورد علاقه ام در پایان انشاء نوشتم: فریادش در ارس غرق شد.

او بعد از تکرار این جمله گفت: آفرین! آفرین !

و یا یک بار که کلاسمان مصادف با ایام شهادت حضرت علی (ع) می شد از او خواهش کردم شعری بخوانم. اجازه داد و من شعر خون شفق نعمت میرزاده را خوانم که او به گریه افتاد و روی مرا بوسید و دعوت کرد بنشینم. کار به آنجا رسید که می گفت شما دیگر نیازی ندارد در موضوعاتی که من می دهم انشا بنویسی. شما موضوع را خودتان انتخاب کنید و حتی در مورد انشای بقیه بچه هاهم بعضی موارد از من می پرسید: ببینیم نظر آقای برزو درباره این انشا چیست.

خاطرم هست در یکی از جلسه های انشاء وقتی من تقاضای خواندن کردم و مرحوم رزمجو گفت نیازی نیست، یکی دو نفر از بچه ها معترض شدند که استاد یعنی چی نیازی نیست. رزمجو گفت قلم ایشان در حد خودش در مرحله خوبی است و باید امکان رشد به بقیه داده شود. آن دو نفر گفتند شما به او اجازه دادید که خودش موضوع انتخاب کند. می رود از یک جایی چیزی را پیدا می کند و می آورد به اسم خودش می خواند. استاد با خونسردی جواب داد شما موضوعی انتخاب کنید تا این دفعه ایشان بنویسد. آن دو نفر به شوخی موضوع انشایی را گفتند که در آن زمان در دبستان کلیشه شده بود: فواید گاو را بنویسید!

استاد رزمجو به من رو کرد و گفت: آقای برزو لطفا ظرف 15 دقیقه انشایی در این مورد بنویس.

من هم شروع کردم به نوشتن: بیجهت نیست که هر آدم تو سری خور و نادانی را با لقب گاو معرفی می کنند. گاو حیوانی است که مثل خر از او کار می کشند و صدایش در نمی آید. شیرش را که خداوند برای گوساله اش به او داده می دوشند و مخالفتی نمی کند. سرش را به هر طرف کج کنند بدون هیچ عکس العملی راه می افتد و می رود... خلاصه تمام صفاتی که آدم های آلت دست و غیرانقلابی داشتند را ردیف کردم و به عنوان صفت و فایده گاو در حکومت های دیکتاتور نوشتم.

خوب در آن زمان بطور کلیشه ای در مورد شیرو پوست و گوشت گاو و این در زراعت از او استفاده می شود صحبت می کردند. استفاده از این صفات برای یک انشا چیز عجیب و غریب بشمار می رفت که از هر کسی – بجز آدمی که کله اش بوی قورمه سبزی می دهد- بر نمی آمد!

بعد از این که انشاء را خواندم استاد با همان وقار همیشگی در کلام رو کرد به همکلاسی ها و گفت: ملاحظه فرمودید؟!

متاسفانه آقای رزمجو چند ماهی بیشتر استاد ما نبود و مسئولان هنرستان که دیدگاه های ایشان مطلع شدند ما را از وجود چنین استاد ارزنده ای محروم کردند.


در چند روز گذشته در فضای مجازی گزارش‌ها و تصاویری از کارخانه چسب هل منتشر شده که حاکی از وجود قوانین و مقررات عجیب و غریبی است و دستمایه رسانه های داخلی و خارجی شده ازجمله نماز جماعت اجباری برای آقایان. در این خبر ها آمده بود که خلیل نظری، مدیرعامل کارخانه چسب هل گفته است: "اصلا برای اقامه نماز این کارخانه را زده‌ام و ادامه می‌دهم والا به پول نیازی ندارم."

جالب آن که بر اساس اخبار منتشره، قوانین تنها به نماز خلاصه نمی‌شود. به عنوان مثال در بخشی از قوانین من درآوردی شرکت چسب هل آمده است: "با توجه به این که ورود و خروج به سرویس بهداشتی توسط دوربین کنترل میشود، اگر بیش از ۱۰ دقیقه به طول انجامد، شامل عکس العمل خواهد شد". و یا "اگر در کارخانه به هر دلیلی چیزی سرقت و یا مفقود شود، در صورت پیدا نشدن فرد خاطی، کلیه کارکنان جریمه شده و حداقل عذر یک نفر نیز خواسته میشود."

نمی دانم چرا بعد از دیدن عکسی که از جشن تولد جناب مدیر منتشر شده، یاد سریال قهوه تلخ افتادم. به نظرم بین این عکس و آن سریال یک تشابه وجود دارد و آن بزرگ پنداری انسان ها از خود است. واقعا انسان ها تا چه حد می توانند بزرگ پنداری کنند!


در جریان راهپیمایی فضایی17 اوت 2017 یورچیخین و ریازانسکی کیهان نوردان ایستگاه فضایی بین المللی، پنج ماهواره کوچک در مدار قرار گرفتند. این ماهواره ها به وسیله ناو باربری بدون سرنشین پروگرس به ایستگاه فضایی بین المللی حمل شده بودند تا در جریان راهپیمایی فضانوردان به شکل دستی در فضا رها شوند. در میان آنها سه ماهواره دانشجویی نیز وجود داشت. سازندگان این ماهواره ها از جمله شرکت صنایع فناوری فضایی انرگیا اطلاعات جالبی را درباره این ماهواره ها منتشر کرده اند.

ادامه مطلب


در خبر ها آمد که کمدین معروف تاریخ سینما یکشنبه بیست اوت به سن ۹۱ سالگی در خانه‌اش و در میان خانواده‌اش از دنیا رفت. من جری لوییس را با فیلم " ملاقات سیاره کوچک" که در ایران به اسم بشقاب پرنده در سینما های دهه 1340 روی صحنه آمد شناختم و به او علاقمند شدم. در این فیلم او نقش یک موجود فضایی را بازی می کرد که به زمین علاقه داشت و به بهانه های مختلف خودش را به مدار زمین می رساند تا آن را از نزدیک ببیند. استادش در سیاره دیگر مرتب به او هشدار می دارد که از نردیک شدن به زمین و زمینی ها خودداری کند چون آنها موجودات خطرناکی هستند. بالاخره برای این که عادت بد تماشای زمین را از سرش بیندازد تصمیم گرفت او را به زمین بفرستد. در این سفر او که فردی خوش طینت و ساده دل بود، با مشکلات مختلفی روبرو شد...

این قالبی بود که جری لوئیس در فیلم های دیگرش نیز از آن بیرون نیامد و فیلم های کمدی او با همین قالب در دنیا محبوبیت پیدا کرد و کلید تداوم موفقیتش هم این بوده که ویژگی "بچگانه‌اش" را حفظ کرد. او در سال ۲۰۰۲ در مصاحبه‌ای گفته بود: "من از چشم یک بچه به دنیا نگاه می‌کنم چون من نه ساله‌ام. من شخصیت حرفه‌ای خودم را اینگونه ساختم."

وی در حالی که در بیش از شش دهه به عنوان بازیگر،کارگردان و نویسنده در سراسر دنیا از جمله در ایران معروف و محبوب بود انسانی خیر نیز بشمار می رفت .  او طی ۴۵ سال برای آگاهی رسانی در باره بیماری دیستروفی عضلانی فعالیت کرد و در نزدیک به دو و نیم میلیارد دلار برای مقابله با این بیماری پول جمع کرد. به همین دلیل در سال ۱۹۷۷ نامزد دریافت جایزه صلح نوبل

از معروفترین فیلم‌های جری لوییس می‌توان به دنیای دیوانه دیوانه دیوانه، سلطان کمدی، پروفسور دیوانه و دهن‌گشاد اشاره کرد. 


یک ماهواره مخابرات روسی به نام بلاگووست با قدرت پهنای بالای باند اینترنت و انتقال امواج تلویزیونی و ویدئو کنفرانسی از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد تا در مدار زمین آهنگ قرار گیرد. این پرتاب در ساعت 01:07 روز 17 اوت 2017 بوقت با ماهواره‌بر "پروتون-ام" صورت گرفت و یکصدمین پرتاب کلاس سنگین ماهواره‌بر "پروتون-ام" بشمار می رود که از سال 2001 مورد استفاده قرار گرفته و چهار صد و چهاردهمین آن برای کل نسل های "پروتون"  از سال 1965.

ادامه مطلب


حضرت موسی (ع) در کوه طورمی خطاب به خداوند می گوید:اَرَنی (خود را به من نشان بده!)

خداوندمی فرماید: لَن تَرانی (هرگز مرا نخواهی دید.)

سعدی در  برداشت از روی استدلال عقلی می گوید:

چو رسی به کوه سینا، ارنی مگو و بگذر

که نیرزد این تمنّا به جواب "لَن تَرانی"

دلیلی ندارد وقتی جواب سوال را می دانی باز بپرسی

حافظ در  برداشت شاعرانه می گوید:

چو رسی به طور سینا ارنی بگو و بگذر

تو صدای دوست بشنو، نه جواب "لَن تَرانی"

مهم آن است که این سوالت باعث می شود آن که عاشقش هستی به تو جوابی بدهد  و تو صدایش را بشنوی حالا می خواهد آری باشد یا نه چه  اهمیتی دارد؟

و مولوی در  برداشتی عارفانه می گوید :

ارنی کسی بگوید که ترا ندیده باشد

تو که با منی همیشه،چه "تَری"چه"لَن تَرانی"

اصولا نیازی نیست که تقاضای دیدنش را بکنی زمانی که وجود او را هر لحظه با خودت حس می کنی و دمی نیست که جدای از تو باشد.


  • کل صفحات:6  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  •   

همه پیوندها
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو