موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

در زمان دولت سابق، رئیس جمهوری که یارانه را باب کرد گفته بود این پول ویژه است این پول امام زمان است پول با برکت است. مواظب باشیم این پول خراب نشود.

به دنبال اختلاس ها و کلاهبرداری های برخی مسئولان موسسات به اصطلاح اعتباری و بانک ها که موجب بی اعتمادی مردم شده،  و اطمینان بسیاری از بانک ها از بین رفته، مغز های متفکر پشت پرده سیستم های مالی، نقشه جدیدی برای وابسته کردن مردم به سیستم حرام اندر حرام بانک ها کشیده اند و قرار است " پول ویژه با برکت" یارانه هم با ورود به سیستم بانکی، به پول نجس بی برکت تبدیل  شده و وسیله ای شود برای کشاندن مردم به زیر دین خانمانسوز بانک ها!

در خبر ها آماده است که به ابتکار بانک مرکزی، قرار است کارتی اعتباری به مبلغ ۵ میلیون تومان با عنوان "یاراکارت"  با سود بازپرداخت ۱۸ درصد از سوی موسسات به اصطلاح مالی اعتباری و بانک های مختلف در اختیار مردم قرار گیرد. جالب آن که در حالی که بسیاری از این موسسات بی اعتبار که سرمایه و هست و نیست ده ها هزار نفر از هموطنان ما را چپاول کرده اند و کسی نیست به داد این مال باختگان برسد، در حالی که رئیس همان بانکی که در تبلیغات شعار می داد " هر جا که صحبت از اعتبار است نام بانک... می درخشد به اتهام اختلاس فراری است و باید جای کلمه اعتبار را با اختلاس در شعار عوض کرد، موسسات بی اعتباری که با عنوان موسسات اعتباری مردم را بیچاره کرده اند، بنا به یکی از بندهای ابلاغیه بانک مرکزی برای پایین آوردن ریسک، اجازه دارند از متقاضیان این وام ها، "سفته و یا سایر ضمانت‌های قابل ارایه متعارف" را هم بگیرند!

در حالی که کارشناسان معتقدند ارائه یارا کارت اعتباری اقدامی "تورم‌زا" است و مشکلات جدیدی بر مسایل مالی و اقتصادی کشور خواهد  افزود، مسئولان بانک مرکزی ایران می گویند "یاراکارت اعتباری می‌تواند به افزایش قدرت خرید خانوارها به خصوص اقشار با تمکن کم مالی منجر شود". البته اگر اطلاعیه بانک مرکزی را به دقت بخوانیم مشخص می شود که کاسه زیر نیم کاسه این حیله جدید سیستم بانکداری چیست: "افزایش رضایت‌مندی جامعه از نظام بانکی و کمک به تولید و اشتغال"! 

هیچ شکی نیست که در ورای شعار های خوش آب و رنگ درباره این وام، هدف اصلی بوجود آوردن کلک جدیدی برای تحمیل بهره به مردم و ایجاد راه تازه ای در جهت بالا بردن درآمد برای بانک‌هاست به همین دلیل مردم نباید فریب شعار های شیک و به ظاهر انسان دوستانه ای مثل "کمک به اقشار کم درآمد" را بخورند.

گرچه امام زمانی بودن این پول حرف بی پایه ای بود اما همین پول اندک را نگذارید کثیف شود. بهتر است مردم همین روش فعلی یعنی برداشت پول در اولین صبح زود بعد از واریز ادامه دهید تا حتی یک روز هم سیستم بانکی مبتنی بر نزول نتواند از آن بهره برداری کند و ملت نخواسته در گناه رباخواری آنها شریک شود.

به مسئولان بانک مرکزی ایران نیز باید گفت اگر واقعا قصد "افزایش رضایت‌مندی جامعه از نظام بانکی و کمک به تولید و اشتغال" دارید دست از اینهمه سودجویی غیرشرعی و غیراخلاقی بردارند و به جای دادن وام و اعتبار های میلیاردی به "خودی ها" به امر حمایت از جوانان نخبه و مبتکر و داد تولیدکنندگانی برسید که کمرشان زیر بار نزول های سنگین بانکی شکسته و تولیدشان هم خوابیده است.


همانطور که در خبر ها آمده، سنای آمریکا تصمیم دارد تحریم های روسیه در لایحه تحریم های ایران گنجانده و هر دو مورد را به صورت " درهم" به تصویب برساند! حمید بعیدی‌نژاد که در سوابق خود عناوین پر طمتراقی چون "مدیر کل اداره امور خلع سلاح"،  "مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران"، "عضو تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران" را دارد و اینک به عنوان سفیر ایران در انگلیس فعالیت می کند ضمن بیان برخی توضیح واضحات در یادداشتی پیرامون این قضیه نوشت: «... فضای ضد روسیه در آمریکا و بویژه در فضای مجلسین آمریکا که با احضار مسؤولین ارشد دولت برای گرفتن اعتراف به نقش داشتن در ماجرای ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به اوج رسیده است، نهایتا باعث شد که تحریم های گسترده علیه روسیه که علی الاصول می باید تحت لایحه ی مستقلی به تصویب می رسید، وارد همین لایحه تحریم های ایران گردید که واقعا عجیب هم بود. در چنین فضایی امضای لایحه تحریم های ایران که چون مورد حمایت کامل دولت ترامپ بود، براحتی از سوی ترامپ امضا می شد اما حالا این لایحه شرایط جدیدی پیدا کرده است و به علت آنکه تبدیل شدن آن به قانون بشدت روابط آمریکا و روسیه را تحت تاثیر قرار خواهد داد، امضای آن ممکن است با پیچیدگی مواجه شود. »

این که امضای این لایحه ممکن است با پیچیدگی مواجه شود چیز پیش پا افتاده و روشنی است و نیاز ندارد یک دیپلمات صاحب ادعا  آن را مطرح نماید مهم آن است که دلیل این ادغام دو موضوع جداگانه بررسی و تحلیل شود. ایشان بدون اشاره به دلیل این کار نمایندگان، ضمن عجیب خواندن این اقدام (که اگر تیزبینی لازم باشد اصلا عجیب نیست) موضوع را به سویی مبهم منحرف کرده است. هرکس که حتی اطلاع کمی از شرایط و اوضاع داشته باشد به روشنی می فهمد که دولت ترامپ همانگونه که در یادداشت بعیدی‌نژاد ذکر شده و همه می دانیم، از سوی مخالفانش متهم است با دخالت روسیه در انتخابات آمریکا بر سر کار آمده است. نمایندگان سنای آمریکا ترس آن را دارند که اگر تحریم های آمریکا طی لایحه ای به تصویب می رسید ممکن بود ترامپ آن را رد کند اما اگر همراه با لایحه تحریم ایران به تصویب برسد ترامپ جز پذیرش راه دیگری ندارد چون اگر آن را رد کند، تحریم های ایران هم رد می شود. در حقیقت نمایندگان، حیله گرانه ترامپ را در موضعی قرار می دهند که راهی جز پذیرش نداشته باشد.

از آقای بعیدی نژاد که مثلا دیپلمات کارکشته وزارت امور خارجه بشمار می رود بعید است که به این نکته نرسیده باشد و اگر رسیده باید از ایشان سوال کرد که چرا قضیه را مبهم گذاشته است؟


جواب کوبنده سپاه پاسداران به ترقه بازی گروه شیطانی داعش همه ایرانیان از هر گروه و دسته را خوشحال کرد و رعب و وحشت در دل دشمنان مرز و بوم ما انداخت. آنچه دیروز اقتدار ما را نشان داد حاصل زحمات فردی بود که تا زمان شهادتش مردم کمتر حتی نامش را شنیده بودند و امروز هم کمتر با زندگی او آشنا هستند. آنان که برای رضای خدا کار می کنند اینگونه هستند. از خدا وصلت طلب می کنند و نه شهرت، اما وظیفه ماست که آنها را بشناسیم. 


ادامه مطلب

برای شادی روحش که حتی پس از رفتن از میان ما هم برای ایران امنیت آفرید فاتحه ای بخوانیم.


چند روزی است در سطح رسانه های گروهی دنیای مجازی مطلبی تکرار می شود مبنی بر "توهین یک خانم بازیگر به اهالی خبر" با توجه به حدود سی سال قلم زنی در مطبوعات، مسلما شنیدن این خبر برایم دردآور بود. به همین دلیل پیگیر موضوع شدم تا ببینم جریان از چه قرار بوده  و یک بازیگر چطور به خود اجازه توهین به دیگران را داده است. گرچه چند سالی است که شاهد جهش منفی ادبیات گفتمانی در سطح جامعه هستیم و می بینیم افراد مشهور و صاحب نام، تغییر فرهنگ داده اند و استفاده از کلمات زشت و الفاظ خارج از عرف، امری طبیعی شده است.  دیدیم و می بینیم که از بالاترین مقامات اجرایی کشور، گرفته تا بازیگران سینمایی رعایت حرمت نمی کنند و الفاظی در سخنرانی ها و مصاحبه ها و فیلم و سریال ها بکار می رود که سوزنی سمرقندی هم بعضا شرمش می شود!

به هر حال با توجه به تعصب هم صنفی بودن با خبرنگاران، پیگیر آنچه در دنیای مجازی از آن به عنوان "توهین خانم بازیگر به خبرنگار" عنوان مطرح است شدم تا اطلاعاتی در مورد مطالب مطرح شده در آن جلسه را از منابع مختلف به دست بیاورم. 


ادامه مطلب

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید سیاست این کشور پشتیبانی از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز این حکومت منجر شود.  وزیر خارجه آمریکا که روز چهارشنبه ۲۴ خرداد در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، اظهار داشت پس از مطالعه برجام، توافق هسته‌ای با ایران را «توافقی ضعیف» یافته است. تیلرسون در جواب تد پو، سناتور جمهوریخواه، که درباره تغییر رژیم ایران و قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی سئوال کرده بود گفت: «سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران در حال شکل‌گیری است و هنوز به رییس‌جمهوری ارائه نشده است».

وی در عین حال ایران را عامل «بی‌ثباتی» در منطقه دانست و گفت که «آمریکا علیه هژمونی ایران اقدام کرده است». وزیر خارجه آمریکا اعمال تحریم‌های جدید علیه افراد ایرانی را در همین راستا ارزیابی کرد. تیلرسون تاکید کرد که وزارت خارجه همچنین در حال بررسی پیامدهای دیپلماتیک و بین‌المللی قرار دادن کلیت سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی است.

وی تصریح کرد: «سیاست ما در مورد ایران پس زدن این هژمونی است. مهار توان ایران برای ساخت تسلیحات هسته‌ای و پشتیبانی از عناصری در داخل ایران است که به تغییر مسالمت‌آمیز این حکومت منجر شود. این عناصر آنجا هستند».

وزیر خارجه آمریکا اشاره‌ای به این عناصر نکرد و در عین حال گفت که برنامه‌ای برای ملاقات با ایرانی‌ها ندارد. تیلرسون همچنین گفت که وزارت خارجه آمریکا هر چه در توان دارد برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران به‌کار خواهد بست.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر گفته بود که حکومت ایران تمامی منطقه را به خطر انداخته است. وی تاکید کرده بود، ایران تهدیدی برای صلح و ثبات خاورمیانه است.


سال 1347 و 1348 سال های پر سر و صدای فضانوردی بود و کمتر روزنامه و مجله ای را می توانستید پیدا کنید که چند صفحه ای را به سفر انسان به ماه اختصاص نداده باشد.

جو سفر به ماه و اهمیت این کار تا به آنجا بالا گرفت که حتی ضرب المثلی هم وارد زبان فارسی شد و هر وقت  به طعنه می خواستند بگویند کسی تصور می کند کار بزرگی را  انجام داده می گفتند فکر می کند آپولو هوا کرده است!
صحبت درباره آپولو و سفر به ماه در جای جای کشور شنیده می شد.
بعد از سفر آپولو-8 که بعضی روزنامه ها پر و بال زیادی به آن دادند، رئیس یک موسسه در تهران، طی تلگرافی به فضانوردان این سفینه اعلام کرد وی سه دستگاه خودرو پیکان را به عنوان هدیه برای این کار قهرمانانه به آنها هدیه می کند!


چند تیتر خبری:

رئیس شورای ملی نخود ایران: ۱۸ هزار تن نخود سال ۹۴ واردات داشتیم.

واردات لوبیا 27 میلیون دلاری شد.

سید جواد تقوی معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان: واردات پیاز به کشور آغاز شد.

واردات ۱۱۵ هزار تن سیب زمینی از پاکستان.

حسن رکنی معاون جهاد کشاورزی: روزانه ۲ هزار لاشه گوشت گوسفندی گرم از روسیه وارد می شود.

( با اجازه کاریکاتوریست محترم)


این طرف استکان یونانی
آن طرف قاشق لهستانی
گاز و یخچال بهترینش چیست؟
آلمانی و انگلستانی
برده از رو تمام قزوین را
سنگ‌پاهای ازبکستانی
معنوی کرده حالت ما را
مهر و تسبیح ارمنستانی
در خود چین هم احتمالاً نیست
جنس چینی به این فراوانی
هرچه دستت رسید وارد کن
شده از کشور موریتانی
فکر چیزی نباش غیر از سود
سود دارد کلاه سودانی
در همین حال و روز وانفسا
می نویسم چنان که میدانی
می‌رود رو به سمت ویرانی
محمد حسین مهدویان


سال 2011 مسئولان ماهنامه آسمان شب که از رابطه من و فضانوردان خبر داشتند از من خواستند یکی از نام آوران تاریخ فضانوردی را به ایران دعوت کنم. به او زنگ زدم و دعوتش کردم با همسرش به ایران بیاید چون می دانستم بدون همسر مهربانش که مثل یک پرستار از او مواظبت می کرد هیچ جا سفر نمی کند. با خوشحالی پذیرفت. ما هم در ایران تدارک ملاقات و سخنرانی های مختلفی را دیدیم. اما ناگهان و چند روز مانده به آمدنش پسرم از مسکو زنگ زد که گارباتکو منصرف شده است. پرسیدم چرا؟ گفت می دانی که او بدون خانمش جایی نمی رود و خانمش از خبر هایی که در بعضی رسانه ها خوانده که در کشور های اسلامی اگر خانمی حجابش را خوب نگه ندارد در خیابان تنبیه می شود و خلاصه خیلی وحشت کرده است!

من مجبور شدم به خانم گرچکو زنگ بزنم و از او که سال قبل به ایران آمده بود بخواهم برود و توضیح دهد وضعیت ایران با کشور هایی مثل عربستان فرق می کند. بالاخره راضی شدند به ایران بیایند. در فرودگاه وقتی او و خانمش را دیدم خنده ام گرفته بود. خانم گارباتکو لباسی شبیه به راهبه های دیر های روسی یعنی مانتویی بلند و مقنعه ای بزرگ برای خودش خریده بود که حتی انگشتانش هم دیده نمی شد!  روز بعد دخترم او را به فروشگاهی برد و مانتوی قشنگ و روسری برایش خرید. بعدا می گفت سفر به ایران به من ثابت کرد که روی خبر های دنیای مجازی و رسانه ها نمی شود حساب کرد. 

آنچه خواندید بخشی از مقاله ای است که با عنوان " بازمانده ای از گروه گاگارین" در ماهنامه نجوم به زودی منتشر خواهد شد.


  • کل صفحات:3  
  • 1
  • 2
  • 3
  •   

همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic