موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

ظاهرا برخی، به دنبال موروثی کردن سمت و مدیریت ها در این مملکت هستند. نه این که خودشان ماشاالله کم بلا بر سر ما درآوردند حالا نوبت آقازاده ها یشان است که وارد عمل شوند. روزگاری مرحوم  کیومرث صابری تصویری روی مجله گل آقا چاپ کرده بود که نشان می داد عده ای با دوچرخه به مجلس وارد می شوند و با خودرو های آنچنانی خارج. ظاهرا حقوق های چندین ده میلیونی زیر دندان برخی مزه کرده وخود آقایان که با عنوان حاج آقا و ته ریش و یک پیراهن یقه دیپلماتیک با مدارک دیپلم و زیر دیپلم خود را به اسلام مظلوم بستند و وارد عرصه سیاست! شدند و بعد هم مدارکی از راه دور از دانشگاه های جابلسا و جابلقا گرفتند و امروز عنوان مهندس و دکتر دارند، اینک به دنبال آن هستند که آقازاده ها و داماد های محترم شان را به جانشینی بر مسند ها بنشانند البته این بار نه با عنوان حاج آقا بلکه از همین اول با مدارک دکترا و مهندسی از دانشگاه های فوق الذکر!

  یکی از پدیده های پنجمین دوره انتخابات شوراها ثبت نام فرزندان مقامات سیاسی مشهور به «آقازاده ها» است. پسر موسوی لاری وزیر کشور دولت محمد خاتمی، فاطمه قاسمی دختر رستم قاسمی وزیر نفت دولت محمود احمدی نژاد، فاطمه صالحی، فرزند عطاءالله صالحی فرزند فرمانده ارتش و مهدی خورشیدی، داماد محمود احمدی نژاد و ... از جمله این «آقازاده‌ها» هستند.

آنهایی که با ادعای نوکری مردم وارد میدان شدند، با گرفتن تابعیت دوگانه از کانادا و آمریکا و انگلیس سر در آوردند، خدا آخر و عاقبت ما را به خیر کنند که نسل جدید شان از همان اول طلبکارانه پیش می آیند و سهم پدر و خودشان را از مردم مظلوم می خواهند.


بعد از قرار دادن کاریکاتور یادداشت قبلی، دوست عزیزی نامه را برای من نوشت که بخش هایی از آن را در زیر می آورم:

سلام.

البته که کشور ما واقعاً داره در مورد صنعت هوافضا درجا میزنه و البته این مشکلی هستش که ریشه در مدیریت نابجا، نبود سیاست های کلی و تعویض تناوبی مدیریت ها در هر دولت هست.  

منبع خبری این تصویر متعلق به سردار حاجی زاده و خبرگزاری تسنیم بوده.  نمیخوام از دولت روحانی دفاع کنم یا مقابل سپاه و دولت احمدی نژاد جبهه ای گرفته باشم، اما استاد عزیز این بهانه ها و ایراد های برخی دوستان نه به خاطر اهداف علمی هست نه به خاطر اهداف وطن دوستانه. این دوستان ناراحتند که افسار قدرت دست جبهه مقابلشون هست.  دلیل این همه افشاگری و انتقادهای تند علیه روحانی بیشتر اهداف قدرت طلبانه داره تا نگرش مردم دوستانه...

این تصویر در اکثر صفحات و کانال های تلگرام داره پخش میشه و می ترسم خدای ناکرده در جوانان این حس به وجود بیاد که هرچقدر تلاش کنیم باز در آخر رئیس خواب آلویی وجود داره که با یه جمله کل تلاش ما رو هدر بده.  به عقیده من، ناامیدی در جوان به وجود میاد.  هرچند من هم انتقاداتی دارم که سعی می کنم در متن هام بیان کنم هرچند به زمان شناسی شما و دقت در مطلب شما نمیرسم.

خود شما میدونید که بیشتر پرتاب های ماهواره های ایران با اهداف سیاسی هست نه علمی، حس می کنم دولت روحانی بیشتر میخواد پیشرفت پایدار در این صنعت باشه اما در گذشته (گذشته ای که بیشتر باب میل دوستانی مثل است) بیشتر اتلاف پول بود و هیجان های جرقه ای ناگهانی!!!

در پاسخ به این دوست عزیز باید به چند نکته اشاره کنم:


ادامه مطلب


دیروز:

خسرو پرویز شیرین را گفت: “خوش چیزی است پادشاهی، اگر دائم بودی!” شیرین گفت: “اگر دائم بودی، به تو نرسیدی.”

امروز:

گویند در دوران های نه چندان دور خلقی می زیستند که از محنت خراجات فردی گریخته و به آرزوی زندگی بهتر، دیگری را برگزیدند. آن دیگر که وعده حل مشکلات داده و بازگشت کرامت به خلق، پس از آن که به ترفند برجام، از جام قدرت سرمست گشت، به جای عمل به وعده ها، تمسخر رقبا را در پیش گرفت و هر چندگاه با نیش و کنایه و گفتار چاله میدانی گونه به آزار لفظی می پرداخت که خلق حیران ماندند از چنین ادبیاتی! گاه مخالفان را دروغگو می نامید و زمانی آنها را به جهنم حواله می داد! هر کس که نقدی بر او داشت و یادآور وعده و وعید های انتخاباتی اش، توهین و تحقیر نصیبش می شد چنانکه گویی ابزار های کارش تحقیر و توهین است و پنداری الفاظ رکیک چون ترسو، بزدل، عقب مانده، عصرحجری، متوهم، کور، هوچی، بیسواد، تازه به دوران رسیده و سخنانی از این دست لق لقه زبانش شده است.

کسی از او پرسید جناب دکتر بکارگیری چنین سخنانی از شما بعید است. چرا چنین می کنید؟ پاسخ داد که با رقبا باید چنین سخن راند تا کار ها بر وفق مراد پیش رود.

آن کس پاسخ داد: اگر قرار بود با چنین الفاظ و روشی مراد حاصل گردد بودند قبل از شما که اینک کامروا نیستند. این چهار صباح بگذرد. چه خوش باشد که از آدمی خاطره ای خوش ماند که هم خدا را خوش آید و هم خلق او را.


متاسفانه چند دقیقه پیش پسرم خبر داد که گئورگی گرچكو فضانورد نامدار روسیه امروز در سن 86 سالگی درگذشت. او برای من همچون پدری مهربان بود که از زمان آشنایی با من هیچگاه کوچکترین کوتاهی نکرد و همیشه یار و یاورم بود. من از او خاطرات شیرین بسیار زیادی دارم. او انسانی بزرگوار و فرهیخته بود که عشق بسیارش به ایران و تمدن این سرزمین مایه بسیاری از همکاری های ما شد.  وی از نوابغ و نخبگان تاریخ فضانوردی بود. وی از جمله دستیاران سرگئی کارالیف، پدر فضانوردی روسیه بشمار می رفت که از نخستین روز های آغاز عصر فضانوردی در تشکیلات فضایی شوروی فعالیت داشت؛ به طوری که او را تاریخ زنده کیهان نوردی لقب داده اند.


ادامه مطلب

به دلیل پرسش های مکرر دوستان لازم دیدم درباره سفر آموزشی- تفریحی به روسیه اطلاعات بیشتری در اختیار علاقمندان بگذارم.

درباره این سفر:

بر اساس این طرح،  بعد از اعلام آمادگی برای علاقمندان، جلسه ای باید با حضور افراد تشکیل می شود و جزئیات سفر مورد بحث قرار می گیرد و پس از تصویب، وارد برنامه ریزی و عمل می شویم.  برنامه پیش بینی شده:

این گروه پس از دریافت ویزا، از حدود اوایل خرداد ماه به شهر زیبا و خوش آب و هوای اوفا خواهند رفت تا در دوره سه ماهه آموزش زبان روسی در دانشگاه دولتی تربیت معلم اوفا شرکت کنند. همزمان با دوره مقدماتی زبان روسی، در کلاس های استادان فارسی زبان با تاریخ، جغرافیا و فرهنگ و ادبیات روسیه آشنا می شوند.

از جمله ویژگی های دیگر این دوره استثنایی آشنایی با تاریخ فضانوردی است که توسط استادان فارسی زبان و فضانوردان نام آور روسیه (به همراه مترجم) اداره می شود.

در اواخر دوره آموزش و بعد از دریافت گواهینامه، سفری یک هفته ای به مسکو خواهند داشت و در کنار بازدید از موزه های فضایی، گردش در شهر مسکو، شهرک ستاره ای (محل آموزش فضانوردان)، ملاقات با فضانوردان برجسته روسیه، از نمایشگاه هوا-فضایی ماکس هم بازدید خواهند کرد.

امکانات:

امکاناتی که در اختیار شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت عبارتند از:

دریافت دعوتنامه رسمی معتبر، گرفتن ویزا، هزینه بلیط هواپیما، خوابگاه دانشگاه در مدت اقامت در اوفا، هتل در مدت اقامت در مسکو، تامین غذا شامل صبحانه، نهار و شام در کل سفر، تامین وسایل حمل و نقل، تامین هزینه های گردش و ورودیه مکان ها

 با توجه به جمیع جوانب، این دوره آموزشی حدودا از اوایل تیرماه آغاز می شود و تا اواخر مرداد (قابل تنظیم بر اساس تعطیلی مدارس و شروع نمایشگاه هوا-فضایی مسکو) ادامه دارد.

هزینه های این دوره: این دوره بر اساس محاسبات اولیه، حدود بین 5 تا 7 هزار دلار  برای هر نفر هزینه در بر دارد که 30 درصد آن در زمان ثبت دریافت می شود و 70 درصد آن در آغاز سفر.

لازم به یادآوری می دانم که در حال حاضر شرکت های توریستی برای سفری کوتاه یک هفته ای (بدون تامین غذای روزانه) مبلغی در حدود 1500 دلار از مسافران دریافت می کنندکه در مقایسه با آن، هزینه این سفر سه ماهه بسیار اندک است. ضمن آن که به لحاظ کیفی نیز چنین سفری ابدا قابل مقایسه با گردش های توریستی نیست.با به روابط چندین ساله ام با مراکز آموزشی و علمی کشور روسیه ، با تلاشی چند ماهه توانستم امکان استثنایی برای یک سفر علمی- تفریحی بوجود آورم. مطمئن هستم که انجام چنین برنامه ای کار راحتی نیست بلکه در مواردی حتی قابل اجرا برای افراد دیگر نخواهد بود. علاقمندم این کار، یادگاری از من باشد برای هموطنانم.

متذکر می شوم امسال با توجه به برگزاری نمایشگاه بین المللی هوا-فضای مسکو شرایط بسیار خوبی جهت چنین سفری بوجود خواهد آمد. از سوی دیگر با تلاش زیاد توانستم موافقت دانشگاه دولتی تربیت معلم اوفا را برای برگزاری دوره مقدماتی 3 ماهه زبان روسی بگیرم و این نیز امکانی است که به راحتی به دست نمی آید.

آشنایی با تاریخ، جغرافیا و فرهنگ و ادبیات روسیه، تاریخ فضانوردی، همچنین ملاقات با فضانوردان مختلف، بازدید از دیدنی های مسکو و اوفا، موزه های فضایی، شهر ستاره ای (محل آموزش فضانوردان)، زادگاه یوری گاگارین و کنستانتین تسیولکفسکی از جمله دیگر بخش های این دوره تفریحی آموزشی است.

علاقمندان می توانند با دادن ایمیل شان اطلاعات بیشتری از این دوره آموزشی به دست آورند.


در حالی که وعده های چند ماهه مدیران متعدد نهاد های نامنسجم فناوری فضایی هم بنا به دلایلی! اجرا نمی شود، باز هم آقایان وعده های سه،پنج و حتی  ده ساله می دهند.  بنده متحیرم وقتی آقایان به وعده های کوتاه مدت در زمان زمامداری خویش نمی توانند جامه عمل بپوشانند چطور می توانیم به وعده های آنان برای زمانی که دیگر بر این مسند تکیه ندارند می توان امید بست؟! بطور مثال طی همین سال گذشته وعده پرتاب چند ماهواره را دادند که هیچکدام از این مواعید عملی نشد! بطور مثال در  تیر ماه سال گذشته آقای محسن بهرامی رئیس سازمان فضای ایران از برنامه ریزی برای پرتاب دو ماهواره مخابراتی و سنجشی تا پایان سال خبر داد و گفت: قرارداد پرتاب این ماهواره ها نهایی شده است.

چند ماه بعد  در آباه ماه سال گذشته، آقای منوچهرمنطقی رییس مرکزملی فضایی ایران گفت: در صورت فراهم بودن شرایط تا پایان سال جاری پرتاب ماهواره خواهیم داشت. حال منظور ایشان از این "شرایط" چیست والله اعلم!

چندی بعد در دی ماه آقای محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم گفت  تا پایان امسال یک ماهواره به نام "شریف ست" یا ماهواره "دوستی" به فضا پرتاب خواهد شد. که این وعده هم به سرانجام نرسید.

البته در مورد این ماهواره ذکر دو نکته حایز اهمیت است. اول آن که شریف ست، ماهواره ای که توسط جوانان دانشمندان ما در دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شد اما مدیران نهاد های متعدد فناوری فضایی که در بسیاری موارد هرکدام ساز خود را می زنند در این مورد اتفاق نظر پیدا کردند ظاهرا به دلیل تحریم‌ این دانشگاه توسط اجانب، نامش را به دوستی تغییر دهند. حال چرا ما باید در نامگذاری اسم ماهواره مان هم رعایت رضایت دیگران را مد نظر داشته باشیم سوالی بی جواب است. نکته دوم آن که بر اساس آنچه در برخی از شبکه خبری به نقل از افراد معتبر آمده، این ماهواره درست در مراحل نهایی و در حالی که ماهواره بر بر روی سکوی پرتاب قرار داشته بنا به مصالحی(؟!!)  راهی انبار شده است.

همه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic