موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

چند روز قبل در شهر ری مراسمی برگزار گردید  که طی آن "خانه معلم" ناحیه یک شهرری  با حضور مسئولین ادارات و نهادها افتتاح شد. اصل خبر که نشان از توجه به این قشر آینده ساز و زحمت کش است باعث خوشحالی می شود اما نکته ای که مرا بر آن داشت تا این یادداشت را بنویسم مطلبی بود که عباس باقری مدیر کل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در این مراسم  گفت.

وی ضمن صحبت درباره موضوعات مختلف برای نشان دادن نقش آموزش و پرورش در توسعه و پیشرفت کشور بیان داشت: زمانی که شوروی نخستین فضانورد خود را به کره ماه فرستاد، آمریکایی‌ها علت این پیشرفت آنها را بررسی کرده و متوجه شدند که شوروی روی آموزش و پرورش خود سرمایه گذاری کرده است.


ادامه مطلب

آنتون چخوف در ۲۹ ژانویهٔ ۱۸۶۰ در شهر تاگانروگ در خانواده ای فقیر به دنیا آمد و در ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۰۴ به سن ۴۴سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت اما حاصل این عمر کوتاه وی  بیش از ۷۰۰ اثر ادبی از جمله  داستان های کوتاه‌ و نمایش های‌نامه‌ برجسته‌ای است که جزو شاهکار های تاریخ ادبیات جهان بشمار می روند.

در زمینهٔ نمایش‌نامه‌نویسی بقدری پیشتاز و توانا بود که معروف است نمایشنامه نویسان بزرگ از "از زیر شنل او" بیرون آمده اند و وی را پس از شکسپیر بزرگترین نمایش‌نامه‌نویس جهان می‌دانند. چخوف طنزی نیشدار بر علیه دولتیان و کارمندان رشوه بگیر و طبقه اشراف داشت.  

آنچه می‌خوانید یكی از داستان‌های كوتاه آنتون چخوف و در حقیقت قسمتی از زندگی تلخ خود اوست.


ادامه مطلب

در ایران کنایه ای داریم به این شکل که از این نمد کلاهی برای خود ساخت و یا از این نمد کلاهی ساخته نمی شود. این که ریشه این کنایه از کجاست به درستی مشخص نیست اما امروز می خواهم به شما اطلاع دهم که در اوفا نمد هایی وجود دارد، که با آنها نه تنها کلاه، بلکه می توان مدرک لیسانس هم گرفت! باور نمی کنید؟ این مطلب را بخوانید

 منطقه باشقیرستان از زمان های قدیم به دلیل نوع فعالیت اجتماعی و اقتصای خود که کشاورزی و دامپروری بود، یکی از تولید کنندگان محصولات کشاورزی و دامپروری بوده اند. در دهه های گذشته و با ظهور نمود های توسعه صنعتی، برخی از کار های سنتی بکلی تعطیل و رفته رفته به دست فراموشی سپرده شدند.  یکی از محصولات اصلی دامپروری، نمد بود و نمدمال ها به عنوان شغلی پرسود، نه فقط فرش، بلکه کلاه، چکمه های گرم ضد برف، چادر های گرم برای صحرانشینان را تولید می کردند. از چند سال قبل، دانشکده هنر دانشگاه دولتی تربیت معلم، به احیای این صنعت قدیمی پرداختند، البته نه به عنوان یک صنعت بلکه به عنوان یک هنر. دانشجویان این رشته با هدایت استادان خود، نمدمالی را در مسیر بازسازی نماد های فولکلور ملی به کار گرفتند.

کلیه کار ها از مرحله پشم چینی تا عمل آوری توسط دانشجویان انجام می شود آنها بعد از چیدن پشم گوسفندان ، حاصل کار خود را  به کارگاه دانشگاه آورده تمیز، شسته و ضدعفونی می کنند. سپس با راهنمایی استادان، بر اساس برنامه درسی خود، به ساخت نمد با کاربرد های مختلف می پردازند.

از جمله کار های ارائه شده در این نمایشگاه، می توان به تابلو های مختلف که نشانگر سنت های ملی باشقیری است همچنین ساخت آباژور، چارپایه های چوبی با روکش نمدی، دیوارک ها (پاراوان) اشاره کرد.

دانشجویان تلاش می کنند از این صنعت این به عنوان یک هنر استفاده کرده و با دادن روح هنری به آن از تاثیر های منفی ماشین بر روحیه انسانی بکاهند و از این راه خود را به تاریخ، هنر و فرهنگ بومی شان همچنین طبیعت نزدیک کنند.


در حالی که دستگاه های موازی توسعه فناوری فضایی در ایران بازی کی بود کی بود من نبودم را همچنان ادامه می دهند و به قول سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، ‌فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران " موشک ماهواره‌بر برای اهداف غیرنظامی را آماده پرتاب را با یک تشر آمریکا به انباری برده‌اند و تحقیر را پذیرفته اند خبر ها نشان می دهد شهر کوچک قهرمانکازان در شمال غربی آنکارا به زودی به مرکز صنعت فضایی ترکیه تبدیل خواهد شد.

ترکیه ای ها با خط مشی عاقلانه، سازمان فضایی خود را مامور یکپارچه کردن تلاش‌های کلیه موسسات و وزارتخانه‌ها از جمله صنعت، علوم و فناوری، توسعه، دفاع، حمل‌ونقل، دریایی و ارتباطات کرده اند  تا وابستگی خود درزمینهٔ ساخت سامانه های فضایی از جمله ماهواره ها را به سایر کشورها از بین ببرند و توان آن را پیدا کند که تا سال 2019 اولین ماهواره صد درصد بومی خود را بسازد. این کشور همچنین در نظر دارد پایگاه پرتاب مستقل خود را نیز در ساحل مدیترانه واقع جنوب غربی ترکیه بسازد.

باعث تاسف است که دولت آقای روحانی از همان بدو ورود با توسعه فناوری فضایی برخوردی غیردوستانه داشت، اهمیتی برای آن قائل نشد و با گماردن افراد غیر متخصص مانند ترکان و شریعتمداری نخست آن را از حالت حرکت به سکون تبدیل کرد و بعد هم با سیاست پاره پاره کردن و سردرگم کردن، آن را بکلی تبدیل به کلافی سر در گم و سیستمی غیر پاسخگو در آورد به گونه ای که امروز با وجود چند نهاد به ظاهر مرتبط با توسعه فضایی در ایران، هیچکدام محدوده ای برای خود تعریف نکرده اند تا لااقل در آن چارچوب تعریف شده پاسخگو باشند. وضعیتی که یادآور اصطلاح یک ده و چند تا کدخدا است.

 


 بعد از آن که در خبر ها آمد که ظاهرا شرکت خودروسازی سایپا، تصمیم دارد نوعی خودرو به نام «کوییک» روانه بازار کند، رگ غیرت دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی حرکت کرد و در نامه‌ای خطاب به دکتر سیّد رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این کار را به دلیل غیر فارسی بودن این نام و مغایرت آن با قانون «منع به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه»، غیرقانونی دانسته و خواهان رسیدگی به این تخلف شد. 


ادامه مطلب

مدیران و متولیان توسعه فناوری فضایی در ایران که با سیاست های اعمال شده دولت یازدهم دچار تعدد شده و هیچکدام هم حاضر نیستند محدوده ای برای خود تعریف کرده و لااقل در چارچوب تعریف شده خود پاسخگو باشند و اصطلاح یک ده و چند تا کدخدا را یادآوری می کنند، در آغاز دوران حکمروایی خود بر این اریکه قدرت همه گناهان را به گردن عوامل و مدیران قبلی می انداختند و بار ها آنها را و کار های "غیرقانونی شان" را مقصر معرفی می کردند. در گام بعدی بهانه های بنی اسراییلی متعدد دیگری از قبیل نبودن بودجه را دلیل می آوردند. اینک در حالی که تنها چند ماه به پایان کار دولت یازدهم مانده، حرفی برای گفتن ندارند. موقعیت پیش آمده مرا به یاد لطیفه ای در دوران شوروی سابق انداخت.


ادامه مطلب

درشرایطی که سه سال است پروژه های فضایی مانند فرستادن موجود زنده به فضا متوقف شده است و دوسال است که ماهواره ای پرتاب نشده است، برنامه ثریا میزبان دکتر محسن بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات بود تا به ریشه یابی این وقفه سه ساله بپردازد. آنچه می خوانید خلاصه ای از سوال و جواب ها در این برنامه هست و چند نکته ای که بنده از باب فضولی عرض کرده ام.


ادامه مطلب

روزنامه «شرق» روز پنجشنبه، ۲۱ بهمن در مطلبی با عنوان «رویش امید در دولت تدبیر»، مصاحبه‌ای را از آقای دکتر «فتح‌الله امی»، رئیس پژوهشکده هوافضای وزارت علوم، به چاپ رسانده که جای تأمل بسیار دارد.

بنده قبلا مکررا عرض کرده‌ام مسئولان محترم به‌جای آنکه بگویند «چنین خواهد شد» یا «قرار است چنین شود»، با نشان‌دادن کارنامه خود، بگویند چه قدم‌هایی برداشته‌اند.


ادامه مطلب

براساس تجربه های ایستگاه های قبلی در 19 فوریه 1986 سومین نسل ایستگاه های مداری شوروی با نام "میر" به فضا پرتاب شد. از جمله تفاوت های عمده میر با ایستگاه های فضایی قبلی، وجود شش سکوی الحاق یا دریچه ورودی و عدم تجهیزات بزرگ ابعاد در داخل ناو بود.

در مجتمع مداری میراز تجهیزات بزرگ ابعاد و دست و پا گیر خبری نبود تنها یک سیستم کامپیوتری پیشرفته، ارتباط عملی فضانوردان با سفینه های بزرگ ابعاد دیگری که بعداً به میر متصل می شدند را حفظ می کرد.

این امکانات نه تنها رکورد اقامت فضایی را طولانی تر ساخت و تجربه های بسیار با ارزشی به دانشمندان روس داد که آمریکا را مجبور به بستن قرارداد برای ایستگاه مداری بین المللی با آنان کرد. این تجربه ها بعداً به عنوان پایه اصلی کار، در ایستگاه فضایی بین المللی پذیرفته شد.

از سال 1986 به جز یک دوره کوتاه، مرتباً هر شش ماه یک بار، گروه جدیدی از کیهان نوردان در میر مستقر شدند. به جرات می توان گفت مجتمع مداری میر نه تنها شاهکار صنعت فضایی اتحادجماهیر شوروی بلکه پدیده ای جهانی بود.


ادامه مطلبهمه پیوندها
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic