تبلیغات
موج - مطالب بهمن 1395

موج

تارنمای شخصی سیروس برزو

آنطور که در اخبار 20:30 امشب نشان داد آقای کواکبیان که از جناح به اصطلاح اصلاح طلب مجلس هستند امروز در مجلس سخنرانی کردند و نسبت به وعده های بی پایه ای که در دوران انتخابات مجلس داده شده معترض شد و از مردم عذرخواهی کردند. این که وعده های دوران انتخابات بی پایه است چیز تازه ای نیست و مردم می دانند این ها فقط کاربرد تبلیغاتی دارند و عملی نیستند اما نکته ای که مرا مجبور کرد این یادداشت را بنویسم نگرانی برای سلامت آقای کواکبیان است. ظاهرا میکروفن و بلندگو های مجلس کار نمی کرد و ایشان مجبور بود چنان فریاد بزند که بیرون از مجلس هم احتمالا مردم صدایشان را می شنیدند.

بنده گرچه چندان علاقه ای به این شعار ها ندارم اما از مسئولان امور فنی مجلس خواهش می کنم به امورات بلندگو و میکروفن های مجلس رسیدگی کنند و گرنه جناب کواکبیان دو بار دیگر اینطور سخنرانی کنند مجبور به مرخصی استعلاجی می شوند و جهت جراحی فتق باید به بیمارستان اعزام شوند و مجلس ممکن است تا مدتی از وجود ایشان محروم شود. 


امضای قراردادهای تجاری میان ایران و سوئد که با حضور برخی وزرا و دیپلمات های ایرانی در منزل سفیر سوئد صورت گرفت عکس العمل تندی از سوی بعضی رسانه ها را در بر داشت. سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به این انتقاد ها  نوشت در این میهمانی هیچ سند یا قراردادرسمی بین دو کشور امضا نشده و صرفا چند توافق میان «بخش خصوصی ایران و بخش خصوصی» سوئد بود. بنده با این سواد ناقص ام هرچه فکر کردم این «بخش خصوصی» چه مقوله ای است که همراه «برخی وزرا و دیپلمات های ایرانی در منزل سفیر سوئد» حضور بهم رساند و قرارداد امضا کند و رابطه اش با این آقایان وزرا و دیپلمات ها (که حاضر نیستند با مردم دورا دور قدمی بزنند) چیست، عقلم به جایی قد نداد. به همین دلیل به تحقیق و پژوهش در سابقه بخش خصوصی و رابطه اش با دولتمردان پرداختم که ناگهان برخوردم به مطلبی از مرحوم کیومرث صابری در روزنامه وزین اطلاعات به تاریخ 14 اردیبهشت 1388 و متوجه شدم که قضیه از چه قرار است و چه نسبتی بین آقایان وزرا و دیپلمات ها با بخش خصوصی وجود دارد که اینطور با هم شش دانگند و همراهشان به مهمانی منزل سفرای خارجی می روند. از باب روشن شدن ذهنتان توجه شما را به این سند تاریخی جلب می کنم.


ادامه مطلب

در ژانویه 1978 با اعلام فهرستی 35 نفره، بزرگترین گروه نامزد های انتخابی برای سفر به فضا اعلام شد. در این گروه 6 زن وجود داشت: سالی راید، جودیت رسنیک، شانون لوسید، ری سدون، کاترین سولیوان و آنا فیشر.

این گروه  به زودی در مرکز فضایی جانسون مشغول به آموزش شدند. به این ترتیب تصور می شد زنانی که 20 سال پس از والنتینا ترشکوا نخستین و تنها زن کیهان نورد جهان بار دیگر امکان سفر به فضا بیابند از شهروندان آمریکا باشند.

انتخاب 6 زن برای سفر های فضایی توسط آمریکایی ها، زنگ خطر را برای روس ها به صدا درآورد و بار دیگر آنها را تحریک کرد که  باز هم پیش دستی کنند. در 1979 موسسه بررسی های پزشکی مسکو  به معاینه داوطلبان فرستاده شده از سوی سازمان های مختلف پرداخت. در دسامبر این سال 12 که توانسته بودند از مرز آزمایش های سنگین پزشکی بگذرند به مرکز آموزش فضانوردان معرفی شدند تا تحت آموزش فنی اولیه قرار گیرند.


ادامه مطلب

آقایان مسئولان محترم، قرار ما با شما این بود که کوخ نشینان ولی نعمتتان باشد اما ظاهرا نشستن روی صندلی های اعیانی و زندگی در کاخ ها کم کم قلقلک تان داد که نه فقط خودتان به ثروت میلیاردی مبتلا شوید بلکه هوای میلیاردر ها را داشته باشید و دره عمیق بین کاخ نشین ها و کوخ نشین ها عمیق تر و عمیق تر کنید.

آنچه می بینید فروشگاه هایی نه در اروپا و آمریکا بلکه تهران و بغل گوش کوخ نشین هایی است که آگهی فروش اعضای بدنشان را در دیوار برخی بیمارستان ها می بینیم.

می خواستم بگویم از دیدن این تصاویر خجالت بکشید اما دیدم  خجالت در پیش برخی از شمایان شرمنده است!


یکی از مشکلات بزرگی که مانع اصلی موفقیت ناپلئون و هیتلر  در پیروزی بر روس ها شد سرمای طاقت فرسا و برف های سنگین روسیه است اما همین معضل برای کسانی که قرار است در ماه های بعد راهی مدار زمین شوند زمینه خوبی برای آموزش و ایجاد آمادگی آنهاست.

تاکنون بار ها سفینه های روسی در زمستان سخت و در مناطق دورافتاده و در مواردی پیش بینی نشده فرود آمده اند و سرنشینان آنها مجبور شده اند ساعت ها و در مواردی حتی تا یکی دو شبانه روز بدون آن که کمکی به آنها برسد به قول معروف گلیم خود را از آب در آورند. به همین دلیل، سال هاست که همه فضانوردان مجبور هستند زندگی در شرایط سخت و محیط غیرمعمول را آموزش ببینند و یاد بگیرند چطور در آن شرایط باید به حیات خود ادامه دهند.

در این روز ها که برف و سرمای زمستانی تقریبا بیشتر روسیه را فرا گرفته گروه های مختلف فضانوردان در چند نقطه مختلف خود را برای فرود در شرایط سخت زمستانی آماده می کنند. آنها باید با حداقل امکاناتی که معمولا در بخش سرنشیندار سایوز است و به زمین بر می گردد زندگی کنند و بتوانند از پس مشکلات خود فایق شوند.


در خانه ای به همراه صاحبخانه و یک همسایه دیگر در کوچه بن بستی در خیابان شاهرضا نوی آن روزگار که با چهار راه نادری آن دوران فاصله کمی داشت زندگی می کردیم. من، همسرم و دو دختر کوچکم. خانه مرحوم آیت الله شیرازی آغاز بیشتر راهپیمایی ها بود، در چند قدمی چهار راه نادری. هر روز که قرار بود راهپیمایی  شود دوربینی در دست داشتم با چند حلقه فیلم سیاه و سفید اوروو  و همسرم دو دختر کوچکم را در کالسکه می نشاند. تا چهار راه نادری با هم می رفتیم. از آنجا از هم جدا می شدیم. صف مردها و زنها جدا بود. البته وظیفه من و همسرم هم تفاوت داشت. او در راهپیمایی شرکت می کرد و من در ثبت لحظه ها. 

بعد از تمام شدن راهپیمایی، به خانه بر می گشتم. در یک اتاقک کوچک زیر پله، فیلم را ظاهر می کردم. تعدادی از عکس ها را با یک آگراندیسمان کوچک چاپ می کردم. روز بعد، اول وقت  با چسباندن عکس ها روی چند مقوای شومیز بزرگ، چند روزنامه دیواری  درست می کردم  و آهسته و بی سر و صدا یکی را در دیوار خانه آیت الله شیرازی می چسباندم و دومی و سومی را کنار در ورودی خانه آیت الله قمی و مرعشی. بعد با احتیاط طوری به خانه بر می گشتم که احیانا ماموری ردیابی ام نکند.
شب 22 بهمن برادرم از تهران تلفن زد که کار تمام شد! تهران در دست مردم است. از خانه تا خانه آیت الله شیرازی با پای برهنه به دو رفتم و خبر را رساندم. هنوز حرفم تمام نشده بود که از داخل اتاق ها صدای الله اکبر را شنیدم. خبر تسخیر تهران در همان لحظه به آنجا هم رسید. تنها چند دقیقه بعد مردم به خیابان ها ریختند و صدای الله اکبر همه جا را گرفت بعضی با تعجب به پسر جوانی نگاه می کردند که با پای برهنه، هیجان زده از چهار راه نادری به طرف ایستگاه راه آهن می رود...


به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه خبری «فاکس نیوز» مدعی شده است ایران ؛ قصد آزمایش موشکی از نوع «سفیر» را داشته اما فعلا از انجام آن منصرف شده است. به ادعای این رسانه، تصاویر ماهواره ای که تاریخ آن به سه فوریه باز می گردد، ایران را در حال سوار کردن یک فروند موشک سفیر بر روی سکوی پرتاب نشان می دهد!

فاکس نیوز مدعی است که در تصاویری که روز سه شنبه گذشته گرفته شده، دیگر اثری از موشک سفیر بر روی سکوی پرتاب نیست و توضیحی هم برای عقب نشینی از این تصمیم ارائه نشده است.

مسلما این رسانه آمریکایی که به حزب جمهوریخواه وابسته است می خواهد این طور القا کند که ایرانی ها تهدید های رئیس جمهوری آمریکا را جدی گرفته اند!


سخنگوی کاخ سفید افاضه فرموده اند ایران باید بداند که در آمریکا رئیس جمهوری جدیدی سر کار آمده است. در پاسخ به ایشان باید عرض کنم:با پرتاب موفقیت امیز ماهواره امید در ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۷ به کشورهای دارای توانایی پر تاب ماهواره پیوست و پس از آن هر ساله ۱۴ بهمن به عنوان روز ملی فناوری فضایی در ایران جشن گرفته می شود تا ضمن اعلام فعالیت های انجام شده در سال قبل، برنامه توسعه فناوری فضایی در سال بعد به اطلاع مردم برسد.

روز ملی فناوری فضایی سال ۸۸ با خبر پرتاب موفقیت‌آمیز راکت کاوشگر ۳ حامل محموله‌ای زیستی شامل لاک پشت، کرم، موش و نمونه‌های سلولی همراه بود. همچنین  از ماکت ماهواره های طلوع، ماهواره مصباح دو، نوید علم و صنعت، همچنین ماکت ماهواره‌بر سیمرغ و موتور ماهواره‌بر آن رونمایی شد.

روز ملی فناوری فضایی سال ۸۹ بدون آن که مشخص شود سرنوشت آنچه در سال قبل رونمایی شده به کجا انجامیده و در چه مرحله ای است، از ماکت چهار ماهواره ظفر، رصد، فجر، دانشجویی امیر کبیر و همچنین ماکت موتور ماهواره بر سفیر ا ب و زیستی کاوشگر ۴ رونمایی شد.


ادامه مطلبهمه پیوندها