حال که مسئولان در ایجاد مشکلات هیچ تقصیری ندارند بطور مثال پول ندارند خودرو های دولتی که عامل اصلی آلودگی هستند را نوسازی کنند، ریزگرد ها هم که امری طبیعی است و اصلا مدیریت های غلط سدسازی و انحراف مسیر رودخانه ها نقشی در این پدیده نداشته، گرانی دلار هم که مقصرش در دور قبل جمشید بسم ا.. بود و این دور هم یک مشت مردم روانی هستند، گران شدن تخم مرغ هم که به گردن مرغ هاست که احتمالا تحت تاثیر برنامه های ماهواره ای برای آن که ترکیب اندامشان بهم نخورد از تخم کردن خودداری می کنند. از طرف دیگر یک مشت مدیر بی انگیزه آویزان دولت شده اند و دولت را از اقدامات موثر عاجز کرده اند (الهی ذلیل شوند که تمام دندانه های کلید تدبیر دولت را صاف کردند که دیگر هیچ قفلی را باز نمی کند.) در خیلی از مسایل دیگر هم خود مردم مقصرند. پس بیایید از این مسئولان سر در گم و پریشان احوال، بی خیال شویم و لااقل خودمان به خودمان رحم کنیم و برای کمتر رنج کشیدن، عقلمان را روی هم بریزیم و راه حل هایی پیشنهاد کنیم. بطور مثال از حالا باید برای جلوگیری از جیره بندی آب در تابستان آماده باشیم و خودمان با اتخاذ روش های عاقلانه کمبود آب را مدیریت کنیم و متکی به مدیران آویزان بدون انگیزه نباشیم.  

لطفا در مواردی مانند کاهش و توجه به مصرف آب در فعایت‌های روزانه همچون حمام رفتن، مسواک زدن، شستن ظرف، شست‌و‌شوهای شب عید، آبیاری باغچه‌ها، مواظبت از منابع موجود و آلوده نکردن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، نهرها و جوی‌ها راه حل بدهید.

باید به مدیران شهری و کشوری برای مقابله به آلودگی‌ها همچون تخلیه فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و کشاورزی در دریاها و رودخانه‌ها، پیگیری جهت اجرای کامل طرح جمع آوری فاضلاب شهری و بازچرخانی آب فشار بیاوریم

پیگیری مجهزکردن ساختمانهای دولتی و عمومی نظیر بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، پادگان‌ها به سیفون‌های کم مصرف و حسگرهای چشمی در سرویس‌های بهداشتی باشیم.

در این موارد باید راه حل هایی منطقی و قابل اجرا ارائه دهید. بطور مثال در مورد فشار به مدیران شهری و کشوری، با انعکاس مشکلات که ناشی از بی توجهی آن است، با ارسال تصویر به بخش های خبری پربیننده مثل شبکه خبر و 2030 اجازه ندهیم بیخیال از کنار قضایا رد شوند. توجه داشته باشید که انعکاس این نوع خبر ها در چنین شبکه هایی ، عکس العمل های خوبی تاکنون داشته است بخصوص اگر قولی بدهند و عمل نکنند.