سازمان تحقیقات فضایی هند روز جمعه با پرتاب ماهواره هواشناسی و نظارت بر آب و هوا گام دیگری برای خدمت رسانی فضایی به مردم هند برداشت.  کارتوست-2 (Cartosat-2) به همراه 30 ریزماهواره مکعبی با استفاده از ماهواربر (-Polar Satellite Launch Vehicle -PSLV-C40 ) از مرکز فضایی ساتیس دوان واقع در سریهاریکوتا ایالت آندرا پراد، بار دیگر تلاش هند در توسعه فناوری فضایی را  مورد توجه رسانه های همگانی جهان قرار داد.

نارندرا مودی نخست وزیر ضمن تبریک پرتاب موفقیت آمیز به دانشمندان سازمان فضایی هند گفت این واقعه "آینده روشن" کشور را در برنامه فضایی اش نشان می دهد و افزود این موفقیت در سال نو، منافع پیشرفت های سریع کشور در فناوری فضایی را برای شهروندان، کشاورزان، ماهیگیران و غیره به ارمغان خواهد آورد.

کارتوست-2 با وزن 710 کیلوگرم یکی از 3 ماهواره متعلق به خود هند بود اما  28 ماهواره به 6 کشور دیگر از جمله آمریکا و انگلیس تعلق داشت. این ماهواره می‌تواند با استفاده از دوربین خود عکس‌هایی با قدرت تفکیک مکانی زیر یک متر در طیف سیاه و سفید و قدرت تفکیک مکانی ۹ کیلومتر در طیف رنگی  با هزینه‌ای تا حدود ۲۰ برابر کمتر از قیمت‌های معمول فراهم کند.

ادامه مطلب