گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی می‌خواهند طرحی را تهیه کنند که بر اساس آن‌ یک پارک ملی یا موزه‌ای تاریخی بر روی ماه ساخته شود. آن‌ها معتقدند مناطق فرود ناوچه‌های مه نشین آپولو بر روی ماه، باید به پارک تاریخ ملی آمریکا تبدیل می‌شود.

در این لایحه که "قانون میراث فرود کاوشگر آپولو" نام دارد و به کمیته علم، فضا و فناوری و کمیته منابع طبیعی مجلس آمریکا ارائه‌شده، آمده است که برنامه آپولو به‌عنوان یک دستاورد بزرگ برای بشر بوده و مناطق فرود مه نشین آپولو بر روی ماه باید برای آیندگان حفظ شود. این در حالی است که استفان دوئل، قائم‌مقام سابق بخش امور داخلی ناسا معتقد است ماه در زمره مشاعات بین‌المللی قرار می‌گیرد و این بدان معناست که تمامی دولت‌های عضو، می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند، اما حق تصرف آن را ندارند به عبارت ساده‌تر هیچ‌کس حق را ندارد به دور بخشی از ماه حصار بکشد و بگوید اینجا مال من است.

سابقه کشورهای استعماری نشان می‌دهد آن‌ها همیشه به‌عنوان کشورگشایی به سرزمین‌های دیگر حمله نمی‌کنند و بهانه‌های مختلفی می‌تواند هدف اصلی آن‌ها را پوشش دهد. حال آیا هدف از این لایحه واقعاً حفظ آثار طرح آپولو است یا تملک بخش‌هایی از ماه به‌درستی معلوم نیست.

ادامه مطلب