حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن قرائتی در آیین بهره‌برداری از مسجد پیامبر اعظم (ص) به نکته هایی کلیدی در مورد آموزش و پرورش اشاره کرده است که اگر گوش شنوایی باشد می تواند بسیاری از درد های این کشور را حل کند. برخی از این نکات عبارتند از:

اگر به خاطر کسب پول و ثروت به دانشگاه آمده‌اید، بدانید که پس از فارغ‌التحصیلی امکان استخدام شدن برای همه دانشجویان وجود ندارد و به خاطر پول درس نخوانید، حتی اگر استخدام بشوید بعد از 30 سال با حقوقی که دریافت کرده‌اید تنها می‌توانید یک خانه بخرید. اگر هم به خاطر کسب مقام به دانشگاه آمده‌اید باز هم ارزش ندارد زیرا بالاترین مقامی که بتوانید کسب کنید، مقام ریاست جمهوری است که فقط چهار و یا هشت سال صاحب مقام است و دائمی نیست. مدرک دانشگاهی کمترین چیز برای شماست، مانند گذرنامه، شناسنامه و کارت ملی که واجب است اما ارزشی ندارد، داشتن لیسانس نیز مورد نیاز است ولی سرمایه محسوب نمی‌شود.

هر کدام از شما که فن و هنر پدرتان را بیاموزید بهتر از این است که به دنبال استخدام باشید، چه خوب می‌شد اگر نیروهای مسلح اعلام می‌کرد؛ کسی که فن و هنر یاد گرفته و آن را به کار بگیرد، طول مدت خدمتش نصف می‌شود.

قرائتی با انتقاد از مطالب درسی غیرمفید گفت: برای تغییر محتوای کتاب‌های درسی باید کودتا صورت بگیرد، هیچ روشی برای تحول کارساز نیست و تنها با کودتا باید اطلاعات بی‌خاصیت را حذف کنیم. وی با بیان اینکه بیشتر مطالب سرهم‌بندی است، ابراز کرد: ما باسواد بی‌خاصیت زیاد داریم، بنابراین شما دانشجویان باید درس‌های غیرمفید را غربال کنید و کتاب‌هایی بخوانید که به دردتان بخورد. او در خصوص نویسندگان کتاب‌های دانشگاهی گفت: نویسندگان در سه دسته قرار می‌گیرند؛ عده‌ای خواب هستند، عده‌ای خائن و عده‌ای دیگر دلسوز هستند.

ظرفیت خود را بالا ببرید تا ارزشتان زیاد شود. اگر درس بخوانید و عرضه نداشته باشید، فایده ندارد.