فضاپیمای کاسینی (Cassini) پس از سال‌ها گردش به دور سیاره زحل و بررسی قمرهای آن، سفر بی‌بازگشتی را به سمت اتمسفر زحل پیمود و آخرین مأموریتش که به «پایان بزرگ» معروف است را انجام داد. ارتباط این کاوشگر در ساعت 16:25 دقیقه جمعه به‌وقت‌تهران با زمین قطع شد.

زحل، دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی و ششمین سیاره نزدیک به خورشید، با 53 قمر تأییدشده و کمربند زیبای خود یک نمونه بسیار عجیب است. سال‌ها پیش کاسینی سفر طولانی خود به‌منظور اکتشاف زحل را آغاز نمود. این فضاپیمای 3.4 میلیارد دلاری 14.16 میلیون کیلومتر در فضا حرکت کرده تا درنهایت به مقصد خود رسیده است.

به لطف این فضاپیما، بزرگ‌ترین قمر زحل «تایتان» (Titan) و جریان گاز متان که به شکل باران بر اقیانوس‌های هیدروکربنی عظیم آن در حال فرود است را دیده‌ایم، قمر کوچک یخی «انسلادوس» (Enceladus) به همراه 101 حفره که صدها لیتر یخ و مولکول‌های هیدروژن را از بستر اقیانوس خود به بیرون پخش می‌کند را نظاره کرده‌ایم و همین اطلاعات موجب شده وجود حیات در انسلادوس محتمل باشد.

مهم‌تر از همه اینکه در طول این سال‌ها کاسینی امکان بررسی دقیق‌تر جو و مکانیسم کلی زحل را برای ما فراهم آورده است. در ادامه 9 مورد از هیجان‌انگیزترین اکتشافات مأموریت کاسینی را بررسی می‌کنیم:

ادامه مطلب