پرتاب حیوانات به فضا از اواخر دهه1940 آغاز گردید. در تاریخ فضانوردی حیوانات مختلفی برای انجام آزمایش به فضا پرتاب شدند. درباره میمون ها و سگ های فضانورد خبر و مطالب زیادی منتشر شده اما کمتر کسی اطلاع دارد که گربه ها هم به فضا سفر کرده اند.

فلیست اولین گربه ای بود که به فضا پرتاب شد. فلیست گربه ای سیاه و سفید بود که توسط یک فروشنده حیوان خانگی در خیابان های پاریس شکار و به همراه 13 گربه دیگر توسط مرکز تحقیقات پزشکی هوایی فرانسه خریداری شد. این مرکز در سال 1963 تصمیم گرفت به انجام آزمایش هایی در زمینه تاثیرات فشار پرتاب موشکی و زندگی در شرایط بی وزنی دست بزند. آنها تصمیم گرفتند برنامه شان متفاوت از آمریکا و شوروی که روی سگ و میمون کار کرده بودند باشد و بالاخره گربه را انتخاب کردند. کار های تحقیقاتی و آموزش این گربه ها در مرکز تحقیقات پزشکی هوایی فرانسه انجام گرفت و بعد دوران تمرین و آموزش, دو گربه انتخاب و همراه با کارشناسان به مرکز پرتاب های موشکی فرانسه در الجزایر فرستاده شدند.

نخستین آنها به نام فلیست در 18 اکتبر 1963 با یک موشک به اسم ورونیک که در حقیقت تغییر شکل یافته موشک وی-2 آلمان بود به فضا پرتاب گردید. این ماموریت یک پرواز غیرمداری بود که 13 دقیقه طول کشید و محموله آن تا ارتفاع 157 کیلومتر بالا رفت و 5 دقیقه بی وزنی را شامل شد. مخزن حامل فلیست پس از رسیدن به نقطه اوج, راه بازگشت را در پیش گرفت و به زمین فرود آمد. سه ماه بعد از سفر به فضا فیلیست را کشتند تا دانشمندان بتوانند مغز او را مورد بررسی قرار دهند.

دومین گربه در 24 اکتبر یعنی یک هفته بعد با همین نوع موشک پرتاب شد اما این ماموریت با شکست مواجه و باعث مرگ حیوان گردید.